VIDEO: Stometrové věže elektrárny padly k zemi a zanechaly 40 tisíc Britů bez elektřiny

V neděli v sedm hodin ráno padly k zemi zbylé tři chladící věže tepelné elektrárny Didcot A v hrabství Oxfordshire. Krátce poté zažilo 40 000 lidí v oblasti krátký výpadek proudu. Podle energetické společnosti mohl být výpadek způsoben právě demolicí 114 metrů vysokých věží.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý komplex elektrárny Didcot tvořily dvě části. Zatímco Didcot A využívala jako palivo uhlí a ropné deriváty, Didcot B je stále funkční paroplynovou elektrárnou.

Po zhroucení věží uhelné elektrárny začalo zkratovat vedení vysokého napětí a v části hrabství Oxfordshire pak asi hodinu nefungovala elektřina, když mohutné spršky jisker z drátů zapálily sloupy, uvedl britský server The Guardian.

Forget the cooling towers coming down - a pylon just exploded! Caught the tail end of it. #didcotpowerstation

08:15 – 18. 08. 2019

43 131

Elektrárnu Didcot A, kterou nyní vlastní německá společnost RWE, tvořilo šest chladících věží a komín. Dominovala tak rovinatému venkovu a i z dálky byla dobře viditelná.

Svojí činnost ukončila v roce 2013. V provozu tak byla 43 let a v dobách své největší slávy práci 2400 lidem. 

V minulosti se celý komplex stal terčem bojovníků za lepší ovzduší a proti klimatické změně. V roce 2006 například do areálu elektrárny vniklo na 30 aktivistů z organizace Greenpeace.

Část z nich se dokonce utábořila na téměř 200 metrů vysokém komínu. Podle Greenpeace i Přátel Země byla elektrárna mezi největšími znečišťovateli v Británii.

null

null

Některé ale pohled na pole a betonovou dominantu inspiroval, píše britský server BBC. Elektrárna v kraji známého z televizního seriálu Vraždy v Midsomeru oslovila například britského básníka Kita Wrighta, který o ní složil báseň.

„Je to temná satanistická továrna, která ale v sobě má neuvěřitelně zběsilou krásu,“ popsala elektrárnu spisovatelka Dame Marina Warnerová. „Říkala jsem si, že by měla být uznána jako úspěch a výraz triumfalismu. Lidského přemrštěného triumfalismu nad přírodou, kterému musíme dát sbohem.“

Svojí činnost ukončila v roce 2013. V provozu tak byla 43 let. | Foto: Dave Price | Zdroj: Wikimedia | CC BY-SA 2.0,©

Ačkoli pro některé sloužila jako zdroj inspirace, byla v roce 2003 vyhlášena třetí nejohyzdnější stavbou Británie. 

Elektrárna se také stala tragickým místem. V roce 2016 se část elektrárny při demoličních pracích neplánovaně zřítila, v troskách zahynuli čtyři dělníci.

Záchranářům trvalo měsíce, než se dostali k jejich tělům, které zasypaly trosky desetipatrové železobetonové budovy.

Další dominanta - komín, který je jednou z nejvyšších staveb v Británii - půjde k zemi na podzim.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme