Elektrárna ve Fukušimě vypouští tisíce tun radioaktivní vody do moře

Japonská jaderná elektrárna ve Fukušimě vypouští tisíce tun radioaktivní vody do Tichého oceánu. Musí totiž uvolnit hlavní nádrž, aby do ní bylo možné přečerpat vodu z reaktorů. Bez jejího odstranění není možné obnovit chladicí systémy vyřazené vlnou tsunami z provozu. Tokio také kvůli likvidaci radiace požádalo Rusko o vyslání speciálního plavidla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: Reuters

Radiace ve vypouštěné vodě až 500krát přesahuje povolené limity, podle japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost ale tyto hodnoty nepředstavují žádné větší riziko pro lidské zdraví.

Hidehiko Nišijama z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost přesto ujišťuje, že radioaktivní voda není nebezpečná: „Lidské zdraví to nepoškodí a navíc nemáme na vybranou. Vypustit vodu je nezbytně nutné, abychom mohli pokračovat v chlazení reaktorů a zabránili dalším škodám.“

Naopak radiace vody u druhého reaktoru dosahuje jednoho sievertů za hodinu, což může způsobit smrtelné ozáření.

Jižní Korea se přes uklidňování japonských úřadů zvýšené radioaktivity obává a vypuštění kontaminovné vody do moře podle Soulu porušuje mezinárodní právo. Provozovatel poškozené elektrárny Fukušima pak začal s vyplácením odškodného pro rodiny, které museli kvůli havárii opustit evakuované dvacetikilometrové pásmo.

Kvůli obavám rodičů z radiace také začalo její měření ve všech školkách a školách v prefektuře Fukušima. Úřady v nejhůře zasažených oblastech zároveň urychlují výstavbu montovaných domků v postižených obcích, v městě Rikuzentakata už je začaly rozdělovat losováním. Dosud jich bylo v areálu místní školy postaveno 36, žádostí se ovšem sešlo 1160. Všechny tak prý bude možné uspokojit až koncem srpna.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme