Lidé, kteří se zranili kvůli elektrokoloběžkám v USA, podávají hromadnou žalobu na provozovatele

Devět lidí zraněných v USA elektrickými koloběžkami podalo v Los Angeles hromadnou žalobu na jejich provozovatele, společnosti Lime a Bird Rides. Viní je z hrubé nedbalosti. Tvrdí mimo jiné, že firmy věděly, že stroje jsou nebezpečné, napsala v úterý agentura Bloomberg. Společnost Lime pronajímá svá vozítka mimo jiné i v Praze.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrické koloběžky mají podle deníku Le Figaro od roku 2017 ve Francii na svědomí 286 zraněných a pět mrtvých. Na ilustračním snímku koloběžka Lime v ulicích Paříže. | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Elektrické koloběžky se ve Spojených státech rozmohly v září a od té doby způsobily podle Bloombergu zranění stovky chodců i jezdců. V Dallasu, Clevelandu a Washingtonu zemřeli při jízdě na elektrické koloběžce tři lidé.

Z Prahy 2 dočasně zmizí elektrokoloběžky. Jezdci ohrožovali chodce, stěžuje si radnice

Číst článek

Žádné oficiální statistiky zranění souvisejících s používáním hojně rozšířených strojů ale neexistují, uvádí Bloomberg. Firmy Lime a Bird Rides ale mají podle něj přesný přehled o tom, kolik jízd jejich koloběžky uskutečnily. Je jich dohromady přes 20 milionů a toto číslo neustále roste.

Pohřbívání koloběžek

Sdílené elektrické koloběžky, které si lidé mohou za poplatek pronajmout a pak kdekoli odstavit, se rozšířily do více než sto měst ve světě v rámci úsilí o ekologičtější způsob dopravy. Stroje, často jezdící živelně i po chodnících, ale budí také kritiku kvůli své údajné nebezpečnosti. Americká města San Francisco a Santa Monica je dokonce dočasně zakázala. Někteří frustrovaní místní obyvatelé podle Bloombergu „házeli elektrické koloběžky do oceánu, pohřbívali je v písku nebo zapalovali.“

Francie zakáže jízdu elektrokoloběžek po chodnících, od roku 2017 zranily téměř 300 lidí

Číst článek

Společnosti Lime a Bird Rides podle právničky skupiny postavily zisk nad bezpečnost. Advokátní kancelář, která zmíněných devět lidí zastupuje, už podle ní kontaktovalo dalších 75 osob, které elektrické koloběžky zranily. Je mezi nimi i muž, který utrpěl zranění mozku.

Nové bezpečnostní prvky

Mluvčí společnosti Bird Rides v prohlášení uvedl, že právníci specializovaní na hromadné žaloby by se raději měli zaměřit na auta, která každý rok v USA způsobí smrt 40 tisíc lidí. Firma Lime nechtěla žalobu komentovat. Šéf jejího komunikačního oddělení nicméně při jiné příležitosti uvedl, že společnost vybavila své stroje novými bezpečnostními prvky. Mají například širší pneumatiky nebo brzdu na zadním kole.

Elektrické koloběžky budí kontroverze i například ve Francii. Tamní vláda nedávno uvedla, že zakáže jejich provoz na chodnících. I v české metropoli provází tuto službu kritika kvůli jízdě uživatelů po chodnících, i když se to podle českých zákonů nesmí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme