Od 12 let věku a maximálně rychlostí 25 km/h. Francie zpřísnila pravidla pro elektrokoloběžky

Ve Francii začala v sobotu platit přísnější pravidla pro užívání elektrických koloběžek. Podle nového předpisu je mohou například řídit pouze lidé starší 12 let, bude zakázáno s nimi jezdit na chodníku a od července roku 2020 pro ně začne platit rychlostní limit 25 kilometrů v hodině, informuje server BBC. Sdílená vozítka mají ve Francii na svědomí již šest úmrtí a stovky raněných.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrokoloběžky mohou jet rychlostí až 50 kilometrů v hodině. Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Na elektrokoloběžce smí od soboty ve Francii také jezdit jen jeden člověk naráz, nesmí za jízdy používat mobilní telefon či nosit sluchátka, nebo jezdit v protisměru. Na některých silnicích bude i po zavedení rychlostního limitu povolena větší rychlost, jezdci však na těchto komunikacích budou muset nosit helmy a reflexní vesty. Jízda na okreskách je zakázána úplně.

Stovky přestupků a stížnosti od občanů. Vídeň zvažuje přísnější regulaci elektrokoloběžek

Číst článek

Za porušení nařízení hrozí pokuta 135 eur (3450 korun), v případě překročení povolené rychlosti však až 1500 eur (přes 38 000 korun).

Vozítka, která jsou schopna dosáhnout rychlosti až 50 kilometrů v hodině, jsou mezi některými obyvateli francouzských měst stále populárnější. Řada lidí je využívá především ke kratším cestám do práce a pozitivně hodnotí jejich šetrnost k životnímu prostředí.

Řada občanů je ale nespokojena s tím, že jejich uživatelé někdy ohrožují rychlou a bezohlednou jízdou chodce a že koloběžky často překáží na chodnících. Situaci nepomohlo ani zavedení pokuty ve výši 35 eur (téměř 900 korun), která za nepovolené zaparkování koloběžky hrozí.

Praze vadí problémy s koloběžkami, provozovateli vypoví memorandum. ‚Jde o signál,‘ říká náměstek

Číst článek

Koloběžky v řekách

Někteří lidé v rozhořčení hází koloběžky do řek. V jihofrancouzském Lyonu vylovili potápěči v září za jediný den z řek Saôny a Rhôny 106 těchto vozítek, koloběžky pravidelně vyzvedává ze Seiny v Paříži firma Lime, která je tam provozuje.

Minulý víkend zemřel pětadvacetiletý mladík a mladá dívka utrpěla vážná zranění, když je ve městě Bordeaux na jihozápadě Francie srazilo z koloběžky auto. Dalších pět lidí zemřelo již dříve po nehodách v Paříži a Remeši.

Jen v Paříži je k dispozici k půjčení na patnáct tisíc těchto koloběžek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme