Američtí lékaři provedli transplantaci plic kuřákovi e-cigaret. Vláda chce zpřísnit podmínky prodeje

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plicní nedostatečnost pacienta mohla být způsobena kouřením elektronických cigaret. (ilustrační foto) | Foto: Lindsay Fox | Zdroj: Pixabay

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Ve Spojených státech roste počet úmrtí v souvislosti s e-cigaretami. Evidováno je jich již osmnáct

Číst článek

Mnoho z nich používalo náplň s látkou THC, psychoaktivní složkou marihuany. Ve zplodinách byl kromě toho nalezen acetát vitaminu E, který může být podle lékařů rovněž příčinou onemocnění.

Choroba se stala i předmětem zájmu Bílého domu. Prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že se setká se zástupci výrobců elektronických cigaret a s delegací amerických lékařů, aby s nimi řešil „dilema elektronických cigaret“. Vláda podle agentury Reuters uvažuje o tom, že podmínky prodeje těchto cigaret zpřísní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme