Ve Spojených státech roste počet úmrtí v souvislosti s e-cigaretami. Evidováno je jich již osmnáct

Počet případů úmrtí v souvislosti s používáním elektronických cigaret ve Spojených státech dál roste. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 18 lidí.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta nezanechává žádný zápach. (Ilustrační snímek) | Foto: Vaping360 (CC BY 2.0) | Zdroj: Flickr.com

Se zdravotními problémy kvůli kouření e-cigaret se do péče lékařů dostala už více než tisícovka pacientů, informovala v pátek agentura AP. „Bohužel by to mohla být jen špička ledovce,“ varoval ředitel CDC Robert Redfield.

Snaha proniknout přímo na školy. Americký sněmovní výbor prověřuje hlavní výrobce e-cigaret

Číst článek

Úmrtí v souvislosti s používáním elektronických cigaret jsou hlášena z 15 amerických států. Pacienty, kteří se léčili či léčí se závažnými dýchacími obtížemi, evidují v 48 státech. Žádné případy zatím nezaznamenali jen v New Hampshiru a na Aljašce. Nejstaršímu člověku, který v souvislosti s používáním e-cigaret v USA zemřel, bylo 71 let, nejmladšímu ale jen 27 let.

Odborníci zatím nevědí, zda obtíže způsobil způsob inhalace pomocí elektronických cigaret nebo nějaká konkrétní substance obsažená v náplních. Lidem ale radí, aby se s ohledem na zdraví kouření e-cigaret prozatím vyvarovali.

Všichni nemocní vykazovali stejné příznaky včetně kašle, dýchavičnosti a únavy a někteří též zvraceli či měli průjem. Podle lékařů zatím nejsou jakékoliv náznaky, že by nemoc mohla být infekční. Velká část nemocných, i když nikoli všichni, pomocí e-cigaret inhalovala psychoaktivní látku THC obsaženou v marihuaně. Z velké části jde o mladé lidi do dvaceti let.

V Evropě se zatím žádné podobné případy nevyskytly, upozornila agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme