Elie Wiesel vrátil Maďarsku státní vyznamenání

Nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání. Nelíbí se mu, že představitelé vlády uctili památku nacisty a spisovatele Jozsefa Nyira. Jak Wiesel řekl v rozhovoru pro agenturu AP, považuje krok vlády Viktora Orbána za nehoráznost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elie Wiesel při projevu v Kongersu Spojených států | Foto: Wikimedia Commons

Na obnoveném pohřbu Nyira se koncem května, za účasti ministra kultury, předsedy parlamentu a dalších maďarských politiků podle Wiesela otevřeně vyzdvihovala fašistická ideologie režimů Ference Szalasiho a Miklóse Hortyho. A právě admirál Horthy má nově bronzovou sochu v obci Csókakö.

"Miklós Horty je v Maďarsku oblíbený, je součástí naší historie. Naší snahou je učit mladou generaci pravdu o Hortym, sdělit jim, že udělal spoustu dobrých věcí," obhajuje jeden z účastníků akce odhalení bronzové sochy muže, který spolupracoval s Hitlerem a má být zodpovědný za smrt stovky tisíc maďarských Židů a zavlečení Maďarska do 2. světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista Stanislav Motl ve Světě o jedné

„Elie Wiesel má za sebou tu strašlivou zkušenost, že patřil k deportovaným židům. Patřil k zhruba půl milionu lidí, kteří byli deportováni. Má k tomu osobní, velmi sugestivní vztah, protože ze své početné rodiny přežil on a jeho dvě sestry,“ poznamenal publicista Stanislav Motl.

Wiesel odešel po válce do Francie, v současnosti žije v USA. V roce 1996 společně s tehdejším Českým prezidentem Václavem Havlem a japonským filantropem Yoheiem Sasakawou založil Fórum 2000.

Vzestup nacionalistické ideologie se ale netýká jen Maďarska. V Řecku se dokonce dostal nacionalistický Zlatý úsvit do parlamentu, nacionalismus sílí také v Lotyšsku nebo sousedním Rakousku.

Dana Votýpková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme