Mladá švédská aktivistka, která na palubě letadla bránila Afghánce, byla obviněna z porušení zákona

Mladá švédská aktivistka, která v červenci v letadle bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl, byla obviněna z porušení leteckého zákona. Informoval o tom deník The Guardian s odvoláním na švédskou prokuraturu. Studentce hrozí podle listu pokuta a až šestiměsíční vězení.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská prokuratura v pátek uvedla, že studentka Elin Erssonová neuposlechla opakovanou výzvu posádky, aby se posadila na své místo, když se letadlo společnosti Turkish Airlines připravovalo na start z letiště v Göteborgu do Istanbulu v Turecku.

Jednadvacetiletá studentka byla obviněna z porušení zákona o civilní letecké přepravě. Případem se bude zabývat okresní soud v Göteborgu; termín zahájení procesu zatím nebyl zveřejněn. Erssonová trvá na tom, že žádný zločin nespáchala.

Švédka 23. července na palubu letadla přinesla fotografii mladého Afghánce, jehož deportaci chtěla společně s dalšími aktivisty zamezit. Zjistila ale, že muž v letadle není. Přesto se Erssonová rozhodla pokračovat ve svém protestu a postavila se na obranu jiného afghánského migranta přítomného na palubě. Později se ukázalo, že tento muž nemá čistý trestní rejstřík, napsal The Guardian.

Cítila jsem, že ostatní jsou se mnou, říká švédská studentka, která v letadle bránila deportaci migranta

Číst článek

Erssonová odmítala se usadit, dokud Afghánec letadlo neopustí. Svou akci natáčela po celou dobu na mobilní telefon. U některých pasažérů se její čin setkal s pochopením, jiné rozhořčil. Palubní personál odmítl proti aktivistce zasáhnout násilím a nakonec nechal ji i 52letého afghánského běžence z letadla vystoupit.

‚Není správné posílat lidi do pekla‘

Na videonahrávce pořízené na mobilní telefon Erssonová vysvětlila, že nesouhlasí s migrační politikou Švédska, které podobně jako řada evropských zemí hodnotí žádosti Afghánců o azyl i podle místa, kde žijí. Některé oblasti Afghánistánu považuje švédská vláda za bezpečné a běžence tam vrací.

„Chci, aby (ten muž) vystoupil z letadla, protože nebude v Afghánistánu v bezpečí. Snažím se změnit pravidla své země, s nimiž nesouhlasím. Není správné posílat lidi do pekla,“ říká mladá žena na nahrávce, která na internetu zaznamenala 13 milionů zhlédnutí. Oba Afghánci byli nakonec ze Švédska deportováni.

V roce 2015 přijalo Švédsko rekordních více než 163 tisíc žadatelů o azyl, což je z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Švédská vláda následně označila situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme