Elitní vojenská jednotka, která převážela polské politiky, definitivně skončila

Speciální vojenská jednotka, která se starala o převoz nejdůležitějších polských politiků, skončila. Desítky pilotů a další dvě stovky vojáků přišly o práci kvůli smolenské tragédii, při které zahynul i prezident Lech Kaczynski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smolensk1.jpg

smolensk1.jpg | Zdroj: ČTK

Polsko už nemá elitní pluk vojenských pilotů, kteří měli na starosti transport prezidenta, premiéra a dalších vysoce postavených politiků. O tom, že končí, se ví už od srpna loňského roku, ale teprve teď přestala základna definitivně existovat.

Jednotku rozpustil ministr obrany na základě velmi kritické zprávy o příčinách tragédie vládního speciálu u Smolenska. Experti totiž zjistili zásadní pochybení v tréninku posádek. Piloti nebyli například vycvičeni na přistávání za špatného počasí, posádky byly sehrané jen minimálně.

Nejdůležitější polští politici tak nyní využívají služeb domácích aerolinek LOT, od kterých si pronajímají dva letouny. Už dva roky se sice uvažuje, že si Polsko nakoupí moderní vládní letadla, ale v době šetření to zatím nepřipadá v úvahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu opatření okolo zrušení vládní letky

Vojenští piloti sice budou i nadále převážet takzvané VIP osoby, ale pouze v rámci Polska a jen vrtulníky. Letouny, které doposud transportní pluk využíval, chce resort obrany vyřadit a největší z nich – Tupolev – chce buď prodat a nebo předat do muzea.

Petr Vavrouška, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme