Proč stále existuje NATO? podivoval se Musk na X. Vysvětlil mu to lotyšský prezident
Elon Musk sklidil kritiku poté, co v sobotu napsal na sociální síti X, že nechápe existenci NATO po rozpadu Varšavské smlouvy. Ta totiž byla podle Muska důvodem vzniku aliance. Uživatelé sociální sítě, kterou Musk vlastní, mu rychle vysvětlili, že jde o nesmysl – zatímco NATO vzniklo v roce 1949, Varšavská smlouva byla založena až o šest let později. Jak popsal Newsweek, miliardáře poučil i lotyšský prezident.
„Vždycky jsem si říkal, proč NATO stále existuje, když jeho úhlavní nepřítel a důvod existence Varšavská smlouva byla rozpuštěna,“ napsal v sobotu večer Elon Musk na sociální síti X, kterou vlastní.
Odpovídal tak na status investora Davida Sackse, mimochodem původem z litevsko-židovské rodiny, podle kterého má Severoatlantická aliance po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 novou misi: expandovat.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Uživatelé sítě X Muskovi připomněli třeba to, že Varšavská smlouva vznikla až šest let po založení NATO, a tudíž je nesmysl Muskovo tvrzení, že „Varšavská smlouva byla smyslem existence NATO“.
Mezi těmi, kdo se Muska snažili poučit o historických faktech, byl taky lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs.
„Milý Elone Musku, důvod, proč NATO vzniklo, existuje a bude existovat, je Rusko a další nepřátelé svobodného světa,“ napsala lotyšská hlava státu.
Celkové jmění 500 nejbohatších lidí vzrostlo o 1,5 bilionu dolarů. Podíl na tom má umělá inteligence
Číst článek
Další lidé se přidali s tím, že tvrzení o alianční touze po expanzi je přebírání ruské propagandy. NATO je totiž obranná, a nikoliv útočná aliance a státy se dobrovolně rozhodují, zda se k ní chtějí připojit.
„Ano, je zvláštní, že se všechny země obklopující Rusko rozhodly dobrovolně požádat o vstup do NATO. Zajímalo by mě proč,“ komentoval Muskovo zamyšlení sarkasticky analytik informací z otevřených zdrojů (OSINT) Oliver Alexander.
Jak připomněl web amerického týdeníku Newsweek, nejde o první Muskovo kontroverzní vyjádření na téma NATO, Ukrajina a Rusko.
Musk například poskytuje Ukrajině internet přes své satelity Starlink, na druhou stranu vyzval k mírové dohodě, která by potenciálně přenechala část ukrajinského území Rusku.