Elton John vystoupil v Pekingu. Zřejmě naposledy. Koncert totiž věnoval Aj Wej-wejovi

Čínští fanoušci se konečně dočkali. V Šanghaji a poté i v Pekingu totiž vystoupila jedna z největších hvězd světové populární hudby, Elton John. Koncert britského zpěváka však přidělal vrásky na čele komunistických úřadů. Elton John ho totiž věnoval Aj Wej-wejovi, který je v Číně označován za veřejného nepřítele číslo jedna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej | Zdroj: ČTK

Zcela vyprodanou pekingskou halou se rozléhá jeden z největších hitů Eltona Johna Sorry Seems To Be The Hardest Word. Tisíce Číňanů nadšeně sledují muže v brýlích hrajícího na oblíbený klavír, nahrávají si ho na mobilní telefony a poslouchají píseň o slůvku ‚promiň‘, které je podle slavného zpěváka tím nejtěžším vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o pekingském koncertu Eltona Johna věnovanému Aj Wej-wejovi

Na čínské půdě přitom dostává zvláštní význam, Elton John totiž celé své vystoupení věnoval čínskému umělci a disidentovi Aj Wej-wejovi.

Aj Wej-wej byl svého času oficiálními místy opěvován. To když se jeho jméno objevilo pod návrhem celonárodní chlouby, olympijského stadionu v Pekingu, který díky svému vzhledu získal přezdívku ‚Ptačí hnízdo‘.

Když ale vládní režim obvinil z nesvobody a konání her označil za propagaci totalitního režimu, okamžitě se ocitl na černé listině. Největší rozruch však vyvolal v roce 2008, kdy se postavil za oběti ničivého zemětřesení v S´-čuanu a žádal vyšetření příčin tak vysokého počtu obětí, zejména tisíců dětí, které zahynuly v troskách zřícených škol.

Skandál tehdy zasáhl i rodinu prezidenta Chu Ťin-taa a bylo jasné, že Aj Wej-weje čeká tvrdý trest. Nejprve ho policisté zbili tak, že musel podstoupit operaci hlavy a vloni ho nakonec zatkli za údajné daňové úniky a drželi ho tři měsíce ve vazbě. Nyní už je opět na svobodě, perzekuce ze strany komunistických úřadů však pokračují.

Elton John | Foto: Universal Music

Přesto se Aj Wej-wej, na Západě dnes nejznámější čínský umělec, který je i držitelem Ceny Václava Havla za kreativní disent, mohl s Eltonem Johnem setkat, podle vlastních slov na deset minut. Jak na svém twitteru uvedl, Eltona Johna má rád, prý je vskutku velkorysý.

Podobná slova chvály však britská hudební legenda určitě neuslyší od oficiálních míst. Spíše naopak a už nyní se šušká, že jeho historicky první koncert v Pekingu byl zároveň i posledním.

Ostatně podobně jako v případě islandské zpěvačky Bjork, která v Šanghaji volala po nezávislosti Tibetu.

Čínské publikum však vystoupení Eltona Johna odměnilo bouřlivým potleskem.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme