Evropská léková agentura schválila třetí dávku vakcíny od Moderny. Bude dále sledovat její účinnost

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Podle jejího pondělního oznámení může být posilovací dávka vakcíny Spikevax aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou. Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína Spikevax od firmy Moderna | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

EMA v pondělí také oznámila, že vedlejší účinky po aplikaci třetí dávky této vakcíny jsou podobné jako po druhé dávce. Švédsko a Dánsko na začátku října přestaly tímto preparátem očkovat lidi narozené po roce 1991 kvůli vzácným vedlejším účinkům.

Podle švédského zjištění se u mladých dospělých a mladistvých očkovaných touto látkou zvýšil počet případů myokarditidy a perikarditidy, tedy zánětu srdeční svaloviny nebo vaku obklopujícího srdce.

Naše rozhodnutí vychází ze „zjištění, že třetí dávka Spikevaxu podaná šest až osm měsíců po druhé dávce vedla ke zvýšení protilátek u lidí, jimž se už jejich úroveň začala snižovat,“ uvedla EMA ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Agentura ve svém pondělním oznámení také sdělila, že bude nadále sledovat bezpečnost a účinnost přípravku Spikevax.

Už 4. října EMA schválila používání třetích dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, o posílení imunity lidí naočkovaných jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson má EMA rozhodovat podle agentury Reuters v příštích týdnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme