Salviniho kandidátka nesplnila očekávání. Bohatý severoitalský region povede demokrat Bonaccini

V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na severu Itálie, zvítězil zástupce středolevé Demokratické strany Stefano Bonaccini. Porazil Luciu Borgonzoniovou, kandidátku krajně pravicové Ligy Mattea Salviniho. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnila televizní stanice RAI.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matteo Salvini při kampani v regionu Emilia Romagna

Matteo Salvini při kampani v regionu Emilia Romagna | Zdroj: Reuters

Salvini přitom doufal ve vítězství a již předem hlasování označil za referendum o současné vládní koalici, kterou tvoří právě Demokratická strana a protestní Hnutí pěti hvězd.

‚Jedna éra skončila.‘ Italský ministr zahraničí Luigi di Maio rezignoval na post šéfa Hnutí pěti hvězd

Číst článek

Současný guvernér regionu Stefano Bonaccini získal podle předběžných výsledků 47 až 51 procent hlasů, Borgonzoniová pak měla od voličů dostat 44 až 48 procent hlasů. Odhady, které zveřejnila mediální společnost Mediaset, přisuzovaly kandidátovi vládní strany 46,5 až 50,5 procenta hlasů, zatímco zástupkyně Salviniho pravice měla získat 43,5 až 47,5 procenta hlasů.

Emilia Romagna, jeden z nejbohatších italských regionů, je baštou levice od konce druhé světové války. Ta zde má nyní navrch spíše ve velkých městech, zatímco v těch menších a na venkově ztrácí, napsala agentura AFP. Sídlí zde firmy jako Ferrari či Lamborghini, odtud pochází parmská šunka i parmezán.

Guvernér zůstává

Za stávajícího guvernéra Stefana Bonacciniho, který je kandidátem Demokratické strany, region posílil svou reputaci v oblasti zdravotní péče i veřejných služeb a těšil se nízké nezaměstnanosti. Podle analytiků zde ale mnoho rodinných firem pociťuje nespokojenost a mají pocit, že kvůli globalizaci strádají, napsala agentura AFP.

Kandidátka Ligy na guvernérku Lucia Borgonzoniová vešla ve známost jako náměstkyně ministra kultury v první vládě Giuseppeho Conteho. Médiím loni neuniklo, když si stěžovala, že pařížský Louvre dostane od Itálie příliš zápůjček na pětisté výročí smrti Leonarda da Vinci. Italská média i světové agentury nicméně zaznamenaly, že předvolební kampaň v regionu vedl hlavně Salvini, a to i v sobotu, kdy už se měli politici před volbami podle pravidel odmlčet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme