Emise by se do roku 2050 měly snížit až o 95 procent

Letadla a lodě by měly vypouštět do vzduchu míň oxidu uhličitého. Přesněji o deset procent do roku 2020. Shodli se na tom v Lucemburku ministři životního prostředí zemí Evropské unie jako na jednom z bodů, které budou prosazovat na prosincovém klimatickém summitu v Kodani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tání ledovců je jen jedním ze závažných důsledků klimatických změn | Foto: Fotobanka stock.xchng

Už den předtím sedmadvacítka slíbila, že na summit půjde s požadavkem snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 pro průmyslové státy o 25-40 procent, rozvíjející se o 15-30 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík o závěrech zasedání ministrů EU v Lucemburku

Unijnímu souzvuku ale brání nedořešený spor o peníze: chudší země Unie nechtějí přispívat zemím třetího světa na boj s emisemi vysokými částkami.

Podle náměstka českého ministra životního prostředí Jana Dusíka jsou argumenty těchto zemí různé:

"V případě Česka je největším problémem struktura energetického mixu a skutečnost, že naše ekonomika i energetika jsou dosud uhlíkově velmi náročné, protože je u nás vysoký podíl uhlí jako paliva. Pokud by se jednotlivé příspěvky počítaly na základě emisí oxidu uhličitého a málo by se přihlíželo ke kritériu HDP a vyspělosti těch zemí, tak by náš podíl byl asi neúměrně vysoký," vysvětlil Dusík Rádiu Česko.

Dodal, že všichni potvrdili, že jsou ochotni nějaký podíl platit, ale teď jde o to, aby byl ten podíl spravedlivý, aby se uvnitř EU by více zohlednilo relativní bohatství jednotlivých zemí.

Přebytečné emisní povolenky bude možné převádět do dalšího období

Nové členské země chtějí také i v dalším obchodovacím období po kodaňské konferenci využívat přebytečné emisní povolenky, chtějí je převést.

Požadavek je podle Dusíka opodstatněný, ale přebytky nemají jen nové členské země, které nebudou schopny přebytky do konce tohoto obchodovacího období utratit, ale i Rusko a Ukrajina.

"Je obava, aby vysoký objem přebytků nenarušil celkový cíl, který by kodaňská konference měla přinést. Závěr rady ministrů je, že bude možné přebytky povolenek převádět do dalšího období, ale tak, aby se nenarušil obchod s nimi," vysvětlil Dusík.

Strategie ochrany klimatu sází na úspory

Dnes by měl také ministr Miko představit aktualizovaný návrh Politiky ochrany klimatu.

Podle Dusíka vychází ze schváleného klimaticko-energetického balíčku EU z prosince 2008 a z cílů EU, kde dlouhodobý cíl do roku 2050 je snížení emisí skleníkových plynů o 80-95 % proti roku 1990.

Česká republika k tomu chce podle Dusíka dospět pomocí celého souboru nástrojů - úspory energie v průmyslu, domácnostech, dopravě, rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zavádění moderních technologií, třeba zachycování a ukládání uhlíku pod zem.

"Za nejdůležitější považuji úspory energií, které i spoří peníze na rozdíl od některých technologií, které jsou výrazně dražší, jako třeba fotovoltaické elektrárny," uzavřel Dusík.

Václav Pešička, Tomáš Pavlíček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme