Emisní povolenky nevedou ke zlepšení životního prostředí

Evropský systém emisních povolenek, který měl přispět ke zlepšení našeho životního prostředí, má závažné nedostatky. Nesplňuje totiž jeho základní cíl: snížit emise skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemopetrol Litvínov | Foto: Jan Rosenauer

Evropské podniky dostaly díky silné průmyslové lobby nadbytečné množství těchto povolenek a nic je tak netlačí k tomu, aby své emise opravdu snižovaly. Naopak mohou jejich prodejem ještě vydělat. Potvrzuje to i obchodník společnosti Atlantik finanční trhy David Nový, který připomíná, že kromě České republiky mají podobný problém i další evropské země.

"V přebytku bylo například Německo a Nizozemí v objemu šest milionů tun. U těchto zemí se vzhledem k jejich vlastní průmyslové aktivitě a vzhledem k původní myšlence toho systému očekával deficit. Takže ta čísla z měření jednotlivých auditů subjektů a následného sčítání ukazují, že jim bylo přiděleno mnohem více, než by bylo třeba k zajištění chování těchto subjektů tak, aby vedlo k nějaké aktivitě, která by způsobila snížení emisí skleníkových plynů," vysvětlil obchodník.

Ke zlepšení systému emisních povolenek by mohlo dojít až v jeho druhé fázi, tedy v letech 2008 až 2012, pokud Evropská komise počet povolenek významně zredukuje. Musí se k tomu ale najít politická vůle, která zatím chyběla.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme