Johnson si během schůzky s Macronem opřel nohu o stůl, vtípkem málem zastínil obsah jednání

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli možnému průlomu ohledně zablokovaných jednání okolo brexitu, nejemotivnější diskuse ale nakonec vzbudila momentka, která zachytila, jak si ministerský předseda v Elysejském paláci dal nohu na stůl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson si na setkání s Emmanuelem Macronem položil na vteřinu nohu na stůl. | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

Ačkoli Johnson nohu jen krátce opřel o hranu stolku v reakci na žertovnou výzvu francouzského prezidenta, na twitteru už řada lidí označila Johnsona za nezdvořáka, který se chová naprosto nevhodně. Jiní ho zase chválili za to, že svým gestem odkázal Macrona do patřičných mezí.

Fotografie vznikla ve chvíli, kdy oba politici před samotným začátkem jednání pózovali fotografům. Během společenské konverzace Macron Johnsona žertem upozornil, že odkládací stolek by mohl posloužit i jako podnožka, což premiér okamžitě vyzkoušel. Chvíle, kdy měl nohu na stolku, trvala méně než sekundu, jak ukázalo video pořízené agenturou Reuters. Přesto Johnsonovo chování vzbudilo rozruch.

Reportér deníku The Wall Street Journal Bojan Pancevski označil fotografii za rembrandtovskou kompozici, kde Johnson jako alfasamec Macronovi jasně dominuje.

Novinářka a spisovatelka Sonia Purnellová, která je autorkou Johnsonovy biografie, na twitteru napsala, že ministerský předseda se choval zcela nemístně a hrubě: „Jen si představte, kdyby si Macron dal nohu na stůl v Buckinghamském paláci.“

Setkání v Paříži

Co je ovšem důležitější, než krátké gesto? Britský premiér prohlásil na schůzce v Paříži, že unijní trh lze ochránit i bez současné irské pojistky obsažené v návrhu brexitové dohody.

Macron je zase názoru, že v příštích 30 dnech nelze najít novou brexitovou dohodu, která by se výrazně lišila od té stávající. Její základní pilíře včetně tzv. irské pojistky jsou podle něj nepostradatelné, protože toto kontroverzní opatření garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie.

Johnson na schůzce zopakoval, že Británie musí Evropskou unii opustit v aktuálním termínu, tedy 31. října, do něhož zbývá 70 dní. Podle šéfa britské vlády oboustranně přijatelné dohody stále lze docílit. „Pojďme brexit dokončit, rozumně a pragmaticky, v zájmu obou stran," prohlásil.

Za současné situace, v níž obě strany již několik týdnů opakují vzájemně neslučitelná stanoviska, však narůstá pravděpodobnost britského odchodu bez dohody. Podle Macrona se Francie aktivně připravuje na všechny varianty, avšak jedině Britové mohou rozhodnout, jakým způsobem z EU vystoupí. „Nebude to naše volba,“ řekl Macron o možném brexitu bez dohody.

Today I met President @Emmanuel Macron in Paris. Let’s get Brexit done, sensibly and pragmatically and in the interests of both sides. Let’s get on with deepening and intensifying the friendship and the partnership between our nations.

16:56 – 22. 08. 2019

886 5168

The relationship between the United Kingdom and France is, in my view, essential and unwavering. In your decision to visit Paris, @Boris Johnson, I see the need to maintain this special relationship. Let’s work together!

17:38 – 22. 08. 2019

626 3567

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme