Dolů s Macronem. Klimatičtí aktivisté odstraňují na protest proti vládní nečinnosti prezidentovy portréty

Portrét francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na radnici. | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Z francouzských radnic zmizelo v posledních měsících na 100 portrétů prezidenta Emmanuela Macrona. Na pomalu rostoucí francouzské hnutí aktivistů protestujících za klima upozorňuje britský deník The Guardian. „Prázdné místo na zdi symbolizuje prázdnotu ve vládní politice v oblasti klimatické nouze,“ stojí v prohlášení kampaně „Sundejte Macrona“.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedenáct lidí v klidu vstoupilo dovnitř, slušně pozdravilo recepční a zamířilo k místnosti, která je obvykle rezervovaná pro jednání rady. Opatrně vyhákli portrét prezidenta Emmanuela Macrona – takový ten typ, který visí ve všech lokálních administrativních budovách – šetrně jej vložili do speciálního ochranného pouzdra a odešli,“ popisuje novinářka scénu, ke které došlo před několika dny ve městě Lingolsheim nedaleko Štrasburku.

Nové studie rozbíjí argumenty popíračů klimatické krize. Současné oteplování nemá v historii obdoby

Číst článek

Podle The Guardian šlo o další z řady akcí neobvyklého hnutí „Sundejte Macrona“, které působí v malých vesnicích i ve velkoměstech. V některých případech vedlo už i k policejním zásahům a soudním řízením.

Žádná novinka

Klimatičtí aktivisté z asociace ANV Action non-violente COP21 svou kampaň popisují jako „zoufalou a urgentní“ snahu donutit Francii k větší aktivitě v boji s klimatickou krizí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron sám sebe prezentuje jako světového lídra v boji s klimatickým oteplováním a garanta Pařížské dohody o změně klimatu z roku 2015, popisuje deník. Podle národního poradního orgánu pro klima Haut conseil pour le climat se ale ve francouzské politice tvoří „propast mezi ambicemi a realitou“.

Ve své zprávě například uvádí, že se Francii nedaří snižovat emise skleníkových plynů dostatečně rychle a bez zásadních změn ve své politice nedokáže naplnit stanovené cíle.

Podobné protesty ve Francii nejsou žádnou novinkou. Deník připomíná například hnutí farmáře a aktivisty José Bového, který protestoval proti geneticky modifikovaným rostlinám, nebo hnutí, jež upozorňovalo na to, že peníze z daňových úniků by se daly použít v boji proti globálnímu oteplování.

Symbol republiky

Odstraňování Macronových portrétů je ale přeci jen jiné – nese s sebou totiž speciální symboliku, která veřejnost zaujala, píše Guardian. Prezidentský portrét, který běžně visí na radnicích, ve školách a ve vládních budovách, je totiž symbolem republiky. Samotný portrét stojí jen pár eur, jak ale upozornil ministr financí Bruno Le Maire: „Na symboly republiky se neútočí.“

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

Lidé, kteří za sundávání portrétů stojí, sami sebe popisují jako normální a nekonfliktní občany. Patří mezi ně bývalý zaměstnanci z veřejné sféry, učitelé v důchodu či studenti.

Své tváře při akcích nezakrývají, naopak na sebe často upozorňují výraznými vestami s logem. V zemi, která se připravuje na srpnový summit G7 a která se stále zotavuje z hnutí žlutých vest, ovšem policie zasahuje rezolutně i proti poklidným protestujícím, píše deník.

Za pět měsíců trvání kampaně policisté vyslechli už přes 89 lidí a prohledali na 72 nemovitostí. Několik aktivistů skončilo u soudu za skupinovou krádež. Další mají jít k soudům v Paříži, Lyonu nebo Grenoble na podzim. Podle skupiny se však s každým soudním řízením zvyšuje podpora ze strany veřejnosti.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme