‚Urážka veteránů.' Prezident Macron se nezúčastní pietního aktu u výročí vylodění v Normandii

Francouzský prezident Emmanuel Macron čelí kritice kvůli neúčasti na nadcházejícím mezinárodním pietním aktu u příležitosti 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Kritici to označili za urážku veteránů. Elysejský palác se hájí tím, že hlavy Francie předsedají mezinárodním připomínkám Dne D tradičně jen při kulatých výročích a že Macron se příští čtvrtek zúčastní řady jiných pietních aktů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron před Elysejským palácem. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Kritici ale tvrdí, že prezident měl tentokrát udělat výjimku, protože je to s největší pravděpodobností poslední velký ceremoniál, na němž budou vzhledem k pokročilému věku přítomni veteráni. Někdejším vojákům je nyní zhruba mezi 95 a 100 lety.

Francii těsně ovládla Le Penová. Oproti druhé Macronově koalici si zajistila o mandát víc

Číst článek

„Normální by tedy bylo, aby jim (francouzská) republika vzdala čest vaší přítomností. Je to urážka veteránů, stydím se za Francii,“ napsal v dopise Macronovi opoziční poslanec Philippe Gosselin ze středopravé strany Republikáni.

Místo Macrona se aktu v kanadském sektoru pláže Juno, který má být vyvrcholením oslav, zúčastní premiér Édouard Philippe. Ceremoniál ale vynechá i většina světových státníků. Očekává se pouze příjezd kanadského premiéra Justina Trudeaua a belgického ministerského předsedy Charlese Michela.

Macron se letos podle svého úřadu zaměří na připomínky role francouzských vojáků a odbojářů během invaze spojenců v roce 1944. Ve čtvrtek ráno s britskou premiérkou Theresou Mayovou slavnostně položí základní kámen budoucího britského památníku ve Ver-sur-Mer.

V ten samý den dopoledne se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Colleville-sur-Mer zúčastní na americkém hřbitově americko-francouzské ceremonie. Odpoledne pak bude předsedat francouzskému pietnímu aktu na počest francouzských vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme