Macron propustí svého spolupracovníka. Kamery ho zachytily, jak bije demonstranty

Francouzská policie zadržela poradce prezidenta Emmanuela Macrona. Bezpečnostní kamery totiž zachytily Alexandra Benallu, jak při prvomájových demonstracích bije několik lidí. Podle agentura AFP se už francouzský prezident rozhodl, že Benalla propustí ze svých služeb.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na záběrech z bezpečnostních kamer je vidět, jak Alexandre Benalla bije mladého muže. Má přitom na sobě civilní oblečení – bundu s kapucí a policejní helmu.

Video pořízené během demonstrací u příležitosti letošního Svátku práce zachytilo Benallu, jak z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku. Následně se vrátil a zapojil se do snahy policie zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran.

Macron krátce po incidentu svému poradci na dva týdny pozastavil výkon funkce. Potom ho přeřadil na jinou práci. Podle některých politiků to byl ale příliš malý trest.

„Prezident se rozhodl skrýt celou aféru před soudy. Je to velmi vážné,“ řekl televizi France Info šéf republikánských poslanců Chrisitian Jacob. „To video je šokující. Máme pocit, že lidé z Macronovy svity stojí nad zákonem,“ řekl rádiu Europe 1 předseda opoziční konzervativní strany Republikáni Laurent Wauquiez.

Podle mluvčího francouzského prezidenta Bruna Rogera-Petita měl Alexandre Benalla povolení účastnit se policejní akce proti demonstrantům jako pozorovatel. „Zjevně ale zašel dál,“ dodal mluvčí, podle kterého si Macron Benallu po incidentu předvolal a pozastavil mu na čtrnáct dní výkon funkce.

O Benallu se mezitím začala v souvislosti s jeho chováním na prvomájové demonstraci zajímat i policie. Zahájeno bylo předběžné vyšetřování kvůli „násilí spáchanému osobou ve veřejné službě“. Policisté vyšetřují také tři strážníky, kteří údajně zkopírovali záznamy z bezpečnostních kamer a předali je Benallovi.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme