Konec ‚záruky dokonalé anonymity‘. Díky rozšifrování EncroChatu bylo zatčeno 6558 lidí včetně ‚velkých ryb‘

Rozkrytí šifrovaného komunikačního nástroje EncroChat, hojně využívaného skupinami organizovaného zločinu, dosud vedlo k zatčení 6558 lidí po celém světě. Celkem 197 zatčených jsou „vysoce ceněné cíle“. Kriminalisté za tři roky vyšetřování zabavili zhruba 740 milionů eur (asi 17,5 miliardy Kč) v hotovosti, přes 100 tun kokainu, přes 30 milionů pilulek a drog, zbraně, auta a domy. O výsledcích informoval Europol.

Lille Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo komunikačního nástroje EncroChat

(ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Rozkrytí EncroChatu bylo pro organizovaný zločin v Evropě i jinde ve světě zásadní ranou, píše policejní agentura EU. Jeho konec pomohl zabránit násilným útokům, pokusům o vraždu, korupci i obchodu s drogami.

Europol při akci proti dark webu zatkl 288 lidí. Kriminalisté jim v devíti zemích zabavili 850 kilo drog

Číst článek

Kriminalisté zachytili a rozluštili na 115 milionů konverzací o zločinech mezi 60 000 uživateli. Zhruba třetina konverzací pojednávala o organizovaném zločinu, třetina o distribuci drog, 14 procent o praní špinavých peněz a desetina o vraždách.

Kriminalisté a úřady z Francie a Nizozemska se o své poznatky z vyšetřování podělili s protějšky z dalších členských států Evropské unie i třetích zemí. Zadržení byli dosud odsouzeni k 7134 letům odnětí svobody. 

Vedle zabavené hotovosti orgány zmrazily majetek a bankovní účty za 154 milionů eur (3,6 miliardy korun), zabavily 83 lodí, 40 letadel a 971 vozidel. Výsledkem je i na 270 tun zadržených drog, vedle kokainu také 163 tun marihuany a 3,3 tuny heroinu. V rukou policie skončilo 923 zbraní, téměř 22 000 kusů munice a 68 kusů výbušnin.

„S ohledem na probíhající vyšetřování nemohou Eurojust a Europol zveřejnit úplný seznam zapojených orgánů,“ uvedla unijní agentura v tiskové zprávě, kde cituje jen Francii a Nizozemsko. Není tak jasné, zda se na operaci podílí i Česká republika.

Hlavní evropská žalobkyně: Řada podvodů s DPH je spojená s Českem, zločinci zneužívají i rozdílné sazby

Číst článek

Rozsáhlé mezinárodní vyšetřování začalo v roce 2017, kdy francouzská policie začala objasňovat případy používání telefonů využívajících zabezpečenou komunikační síť EncroChat. Vyšetřovatelům se podařilo šifrování prolomit díky nabourání se do systému přes servery umístěné ve Francii.

Europol případ podporuje od roku 2018. Unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust se zapojila v roce 2019, koordinuje spolupráci mezi zapojenými orgány z jednotlivých zemí.

Europol uvedl, že telefony EncroChat prodejci prezentovali jako záruku dokonalé anonymity, diskrétnosti a nemožnosti vysledovat uživatele. Měly funkci automatického mazání zpráv a s pomocí speciálního PIN kódu bylo možné okamžitě smazat celou paměť telefonu, například při policejní razii.

Smazání šlo zařídit i na dálku, prodejci nabízeli i nepřetržitý servis. Telefon se prodával za zhruba 1000 eur (23 600 korun) nebo za 1500 eur (35 400 korun) nabízel připojení k celosvětové šifrované síti na šest měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme