Energetická politika hlavním tématem schůzky EU - Rusko

Energetika - to je hlavní téma summitu Evropské unie ve finském Lahti. Večer o něm mají šéfové vlád a hlavy států pětadvacítky jednat i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Budou se od něj snažit získat záruku, že dodávky ropy a plynu z Ruska budou stabilní a že je Moskva nebude používat jako politický nástroj.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matti Vanhanen a José Barroso

Matti Vanhanen a José Barroso | Zdroj: ČTK

Před 10 lety dovážela Evropská unie 44 procent surovin, které potřebovala. Nyní je to 56 procent, a pokud tento trend bude pokračovat, bude Unie dovážet za pětadvacet let 70 procent veškeré energie, kterou spotřebuje. To znamená, že bude velmi závislá především na ruských zdrojích, protože Rusko je nejvýznamnějším dodavatelem.

Nyní jde o to, zda se k tomuto problému dokáže postavit společně - ještě předtím, než se sejde s ruským prezidentem. Uvedl to před jednáním český prezident Václav Klaus. "Ten Putin dobře ví, že když nemáme alternativu, tak je jeho pozice silná."

Může tedy dnešní summit přispět významně k tomu, aby evropské země našly v oblasti energetiky společnou řeč? "Jestli někdo je na hranicích Ruska a potřebuje tam odtud dovážet ropu, a jestli někdo jiný je u Atlantického oceánu a dováží ropu úplně odněkud jinud, tak tam ta identičnost názorů úplná být asi nemůže a podle mého názoru to ničemu nevadí," řekl český prezident.

Krátce před summitem rozeslalo Nizozemsko a Velká Británie ostatním členským zemím dopis s návrhem zařadit na agendu neformálního summitu také problematiku globálního oteplování. Podle britského premiéra Tonyho Blaira může svět už za 15 let dospět do bodu, odkud nebude návratu.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme