Energetika a stav hospodářství budou dominovat summitu EU s Ruskem

Schůzka se staronovým ruským prezidentem Putinem dnes čeká špičky Evropské unie. Na summitu vedení sedmadvacítky s Ruskem v Sankt Petěrburgu se má mluvit hlavně o hospodářské situaci v eurozóně, energetice, vzájemném vízovém režimu nebo i o dění v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Rusko je pro Evropskou unii nejen největším sousedem, ale také třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem a hlavním dodavatelem energetických surovin.

Rusku i Evropské unii jde o uzavření nové obchodní a politické dohody, která má přinést užší spolupráci v hospodářství, vzdělávání a výzkumu i bezpečnostní oblasti.

Moskva se také snaží o zrušení unijních víz pro své občany. To je ale zatím z hlediska Bruselu v nedohlednu. Jednodušší režim dosud platí pro obyvatele 30 kilometrového pásu kolem hranic Kaliningradské oblasti s Polskem.

Důležitým tématem jednání bude i energetika. Rusku se nelíbí postup liberalizace na evropském trhu s plynem, což omezuje vliv jeho Gazpromu.

Evropská unie je nejvýznamnějším obchodním partnerem Ruska, které však silně pociťuje problémy v eurozóně. Kvůli krizi v Řecku a Španělsku a poklesu cen ropy v posledních dnech prudce oslabil kurs rublu vůči hlavním světovým měnám.

Unie chce také s Ruskem jako stálým členem Rady bezpečnosti OSN mluvit o případných krocích vůči Sýrii. I přes sílící mezinárodní tlak administrativa Vladimira Putina dál odmítá připustit možnost tvrdších sankcí vůči režimu v Damašku.

Pavel Novák, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme