Energetiku povede Perry. Trumpa nazýval 'rakovinou konzervatismu', po volbách otočil

Nově zvolený prezident USA Donald Trump si pro funkci ministra energetiky vybral bývalého texaského guvernéra a odpůrce teorie globálního oteplování Ricka Perryho. Ten se v minulosti sám dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci a resort, který má nyní vést, sliboval zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rick Perry | Zdroj: Reuters

O plánované kariéře Ricka Perryho v úterý informovala agentura AP s odvoláním na osoby obeznámené s personální strategií budoucí hlavy státu.

Nový šéf energetiky na adresu Trumpa během volební kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Kromě toho řekl, že představuje "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.

Trump rozšiřuje svůj kabinet, jmenoval šéfa vnitřní bezpečnosti i ochrany životního prostředí. Ministra zahraničí oznámí příští týden

Číst článek

Perry usiloval o republikánskou nominaci do letošních i předchozích prezidentských voleb, ale ani v jednom případě neuspěl. Agentura AP připomíná epizodu z kampaně v roce 2011, kdy sliboval, že v případě vítězství zruší tři vládní úřady včetně ministerstva energetiky, které má nyní vést.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Jeho chystané jmenování je podle AP signálem o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme