Energický útok, nebo nesmířlivý pokus o sjednocení. Jak ve Spojených státech hodnotí Bidenův projev?

Přívlastky jako „plamenný“, „odvážný“ nebo „provokativní“ a „ryze stranický“ používají americká média k popisu letošního více než hodinového Poselství o stavu Unie prezidenta Joea Bidena. Rozcházejí se však v hodnocení prezidentova projevu. Zatímco liberální tisk poukazuje na Bidenovu energičnost a na účinné verbální výpady vůči republikánům, podle konzervativních komentátorů byl projev nesmířlivým pokusem sjednotit demokraty.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden při svém projevu o stavu unie v americkém Kongresu

Joe Biden při svém projevu o stavu unie v americkém Kongresu | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

„Projev byl silným výkopem do začátku prezidentské kampaně,“ hodnotí Bidenovu řeč server Politico. „Neskrývaně politický tón jen prokázal, že v sázce bylo ten večer pro prezidenta hodně. Plamenný Biden představil tři výzvy – válku na Ukrajině, povstání z 6. ledna a práva na interrupci – které by více utrpěly, pokud by se do úřadu vrátil jeho předchůdce,“ píše Politico.

Biden vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně. ‚Trump bude opět poražen,‘ řekl

Číst článek

Bidenova řeč, v níž prezident o Trumpovi mluvil jen jako o svém „předchůdci“ v Bílém domě a nejmenoval jej, nebyla podle Politica snahou o usmíření nebo budování politické jednoty. „Byla to první salva bezprecedentně ošklivého a nebývale dlouhého nového souboje mezi ním a Trumpem,“ dodal server.

Samotný Trump se k prezidentově projevu také vyjádřil a označil ho za zostuzení země. „Jde možná o nejzlostnější, nejméně soucitný a nejhorší projev o stavu unie, jaký kdy zazněl. Byla to ostuda pro naši zemi!“ uvedl exprezident na své sociální síti Truth Social. 

S hodnocením Politica se shodují i komentáře na serveru stanice Fox News známé svojí příchylností k Trumpově Republikánské straně nebo konzervativní výbor editorů deníku The Wall Street Journal (WSJ). Podle Fox News se prezidenti v projevu o stavu unie běžně snaží hledat společnou řeč s druhou stranou, v Bidenově případě s republikány, slovům současného prezidenta však vládl „třídní boj“ a „stranictví“.

Podle komentátorů WSJ udělal Biden „otřesnou politickou chybu“, když přirovnal ruskou hrozbu vůči americké demokracii k hrozbám, kterým čelí demokracie na domácí půdě. „Mezi invazí Vladimira Putina a ostrými stranickými debatami v USA není srovnání. Mnoho podporovatelů Ukrajiny toto ponese nelibě,“ píše WSJ.

Superúterý v USA: Trump míří k zisku 12 států. Biden také kráčí k demokratické nominaci

Číst článek

Komentář rovněž poukazuje na Bidenův místy zvýšený hlas, kterým se podle WSJ snažil prokázat, že není pasivní a příliš starý a že voliči nemusí pochybovat o jeho fyzické zdatnosti.

Biden není řečník, ale...

„Když prezident Joe Biden přistoupí k řečnickému pultu, výzva, před kterou stojí, nejsou vysoká očekávání,“ píše z druhé strany spektra týdeník The Economist. „Je to úzkost jeho spolustraníků ohledně schopnosti 81letého člověka vést, či dokonce přednést přesvědčivou řeč o svém prezidentství.“

„Sedmého března však Biden udělal krok směrem k rozptýlení těchto obav,“ uvádí týdeník a cituje Bidenovou reakci na „bučící“ republikány, když hovořil o imigračních opatřeních nyní provázaných s americkou podporou Ukrajině. „No jistě, no jistě,“ ušklíbl se Biden. „Podívejte se na fakta. Já vím, že umíte číst.“

Rovněž deník The New York Times (NYT) píše, že Biden se opakovaně pokoušel „škádlit“ republikány. „A síla toho byla jasně vidět na skleslém obličeji předsedy Sněmovny reprezentantů, republikána Mikea Johnsona, který odmítá zákon o ochraně hranice přednést na plénum. Mohl jen kroutit hlavou a doufat, že Biden už změní téma,“ komentuje NYT.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme