Dosud nejvyšší trest spojený s útokem na Kapitol. Bývalý lídr Proud Boys dostal 22 let vězení

Bývalý lídr krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši) Enrique Tarrio, usvědčený z rozvratného spiknutí, byl v noci na středu odsouzen k 22 letům ve vězení za roli v násilnostech 6. ledna 2021. Federální soudce ve Washingtonu tak uložil dosud nejvyšší trest spojený s narušením projednávání volebních výsledků v Kongresu příznivci končícího prezidenta Donalda Trumpa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enrique Tarrio, Proud Boys, útok na Kapitol

Tarrio před soudem svých činů litoval a tvrdil, že se za chování svých souputníků stydí | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Dosud bylo nejpřísnějším trestem v kauze povolebních násilností v Kapitolu osmnáct let. Tolik na jaře vyměřil soud lídrovi jiného další krajně pravicové skupiny známé jako Oath Keepers (Strážci přísahy) Stewart Rhodes.

Minulý týden pak dostal stejný trest jeden z vůdců Proud Boys Ethan Nordean. Poroty je také uznaly vinnými z rozvratného spiknutí, což je vzácně používané obvinění značící snahu svrhnout či zničit vládu Spojených států.

Americké úřady selhaly před útokem na Kapitol. I přes varování podcenily riziko, dokládá nová zpráva

Číst článek

Tarrio před soudem svých činů litoval a tvrdil, že se za chování svých souputníků stydí. „To, co se stalo 6. ledna, byla celostátní ostuda,“ citovala Tarria stanice BBC. Jeho obhajoba po soudu žádala, aby trest nepřesáhl 15 let. Argumentovala, že Tarrio v době útoku na sídlo parlamentu nebyl v hlavním městě.

Soudce Timothy Kelly řekl, že Tarrio sice nebyl fyzicky přítomen, ale i tak sehrál v spiknutí ústřední roli, byl jeho konečným vůdcem. „Skutečnost je taková, že jeho nepřítomnost posloužila určitým strategickým účelům,“ řekl soudce Kelly podle serveru BBC News.

Soudce také četl Tarriovy příspěvky ze sociálních sítí v době nepokojů, v nichž nabádal lidi neopouštět Kapitol a poukázal na kriminální minulost obžalovaného. Upozornil také, že Tarrio před úterním jednáním soudu nevyjádřil žádnou lítost nad tím, co se stalo.

Obžaloba žádala 33 let, ale soudce řekl, že tak daleko nezajde. Trest v takové délce by si podle něj zasloužil zločinec plánující vyhazování budov do povětří či střílení na americké vojáky.

,Zbabral jsem to, terorista nejsem.‘ Jeden z vůdců útoku na Kapitol stráví 17 let ve vězení, řekl soud

Číst článek

Více než tisíc stíhaných

V souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu bylo nebo je stíháno více než 1000 lidí.

Sedmnáctiletý trest vyměřil federální soud ve Washingtonu ve čtvrtek za účast na rozvratném spiknutí v souvislosti s útokem na sídlo Kongresu bývalému vůdci Proud Boys Josephu Biggsovi. Prokuratura pro Biggse žádala 33 let vězení. Další lídr skupiny Proud Boys Zachary Rehl dostal ve čtvrtek 15 let vězení za účast na rozvratném spiknutí.

V den útoku na Kapitol zemřeli čtyři lidé, mezi mrtvými byla 35letá bývalá příslušnice vojenského letectva a stoupenkyně Trumpa Ashli Babbittová, zbylí tři zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám.

Jeden člen ochranky Kapitolu podlehl zraněním o den později. Úřady následně uvedly, že zemřel přirozenou smrtí. Asi 140 policistů utrpělo zranění a čtyři policisté v následujících měsících spáchali sebevraždu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme