EP bude hlasovat o jednotném vzhledu krabiček s cigaretami, zákazu mentolek a slimek

Výrobci cigaret možná budou muset své zboží balit do jednotně vypadajících krabiček. Počítá s tím návrh, o kterém dnes budou ve Štrasburku hlasovat evropští poslanci. Chtějí zároveň zakázat cigarety s příchutí, jako jsou mentolky, nebo tenké cigarety - slimky. Tři čtvrtiny obalu každé krabičky s cigaretami by mělo pokrývat varování před škodlivostí kouření. Změny by se měly dotknout i cigaret elektronických.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varovný obrázek na krabičce cigaret

Varovný obrázek na krabičce cigaret | Foto: Marián Vojtek

„Tabák by měl vypadat a chutnat jako tabák," řekl eurokomisař pro zdravotnictví Tonio Borg.

Podle nových pravidel by se navíc elektronické cigarety měly zařadit mezi léčiva. V budoucnu by se tedy neprodávaly nejen v trafice, ale také v lékárně. Statut léku by ale nezískaly všechny typy elektronických cigaret. Týká se to pouze těch, které obsahují více nikotinu, zhruba přes dva dva miligramy.

Odpůrci návrhu se obávají, že změny tak podstatně sníží dostupnost elektronických cigaret, a zároveň zvýší jejich cenu. A kvůli tomu podle nich řada kuřáků raději zůstane u klasických cigaret a tabáků. Podle odhadů užívá v Evropě elektronických cigaret asi sedm milionů lidí. A poptávka po výrobcích se neustále zvyšuje.

Podle Tonia Borga ale návrh od kouření odradí přes dva miliony lidí, především mladé.

Směrnice EU prý vezme práci invalidům. V Rakousku mají na obchod s tabákem přednostní právo

Číst článek

Pokud europoslanci nová pravidla schválí, budou se muset na jejich definitivní podobě domluvit s členskými státy Evropské unie, které už se na protitabákovém zákonu shodly v červnu.

Ty v boji s kouřením chtějí také přitvrdit, nesouhlasí ale se zákazem slimek. Polsko a Česko ale návrh úplně odmítají. Nedávno to v Bruselu zopakoval prezident Miloš Zeman.

„Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře,“ řekl Miloš Zeman. Svůj názor navíc Česká republika nedokázala v Bruselu prosadit.

Tvrdohlavé Česko

Česká republika tak svým postojem vystupuje proti evropskému nekuřáckému proudu. Podle aktuálních výzkumů by zákaz kouření v restauracích uvítalo 80 procent Čechů.

V Česku platí takzvaný protikuřácký zákon od roku 2006. O čtyři roky později jeho novelizace nařizovala restauracím označení, jestli jsou kuřácké, nebo nekuřácké a také zda mají stavebně oddělené prostory.

Další úpravu, která už zahrnovala celkový zákaz kouření, představil exministr zdravotnictví Leoš Heger začátkem letošního roku. Návrh se ale nedostal ani na jednání vlády. Zůstáváme tak jedinou zemí Evropské unie, která kouření v podnicích vůbec nereguluje. Dokonce i nejnovější člen osmadvacítky, Chorvatsko, přijal přísný zákaz kouření v restauracích a na pracovištích už před čtyřmi lety.

Tabáková lobby má totiž hlavně v politice významné postavení. Argumentuje se zejména ekonomickou potřebností nebo zásahem do práv majitelů restaurací.

Různé studie přitom potvrzují, že zákaz kouření evropským restauratérům neuškodil, ale naopak pomohl. Třeba ve Velké Británii a v Irsku stoupla návštěvnost restaurací a barů po zákazu kouření o 13 procent.

Kouření zabije každý rok 18.000 Češek a Čechů, kouří třetina lidí | Foto: ČTK

Alžběta Havlová, Ondřej Houska, Pavlína Nečásková, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme