Epidemie chřipky na západě Evropy sílí

Belgii a zejména hlavní město Brusel zasáhla silná chřipková epidemie,která má trvat dva až tři týdny. Kapacita nemocničních lůžek nestačí pro narůstající množství postižených - především starých lidí a dětí.Očekává se, že situace bude ještě horší,protože epidemie má ještě zesílit.V Bruselu nejsou volná nemocniční lůžka, lidé jsou odváženi do nemocnic v jiných městech, ošetřující personál je vyčerpaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice

V nemocnicích jsou pacienti s chřipkou umisťováni i na jiná oddělení, kde se léčí jiné choroby. Mnoho nemocných přechází do domácího léčení a nemůže se u nich stanovit výsledek léčby. Obyvatelům je doporučeno aby svůj zdravotní stav nejprve konzultovali s ošetřujícím lékařem a pohotovostní služby využívali pouze v nejnutnějších případech.

Očkovacích látek je na belgickém trhu nedostatek, přestože Vědecký ústav veřejného zdraví vývoj situace předpovídal. Téměř dva milióny dávek nestačí. Stav je srovnáván s léty 1989 a 1997, kdy Belgie byla zasažena rozsáhlými epidemiemi chřipky také. Sice 18 procent obyvatel je očkováno, ale z rizikových skupin pouze jedna polovina. Neočkovaným je doporučeno vyhledat lékaře a užívat protivirové preparáty hned při prvních příznacích onemocnění.

Epidemie vznikla ve Francii, kde onemocnělo milión lidí. Virus, který ji vyvolává, se považuje za agresivnější, než ten, který vyprovokoval chřipkovou epidemii v loňském roce.

Nemoc provázejí vysoké teploty, únava, bolesti hlavy a kašel i rýma. Dobrou zprávou pak je, že proti viru je účinné letošní očkování.

Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme