Von der Leyenová získala oficiální nominaci evropských lidovců. Podpořilo ji 400 delegátů

Stávající šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek získala oficiální nominaci Evropské lidové strany (EPP) pro kandidaturu na druhý mandát v čele unijní exekutivy. Německou političku na stranickém kongresu v Rumunsku podpořilo 400 delegátů evropských lidovců. Proti jich bylo 89, uvedla agentura Reuters.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová

Ursula Von der Leyenová | Foto: Liesa Johannssen | Zdroj: Reuters

Priority a hlavní výzvy pro další pětileté období jsou válka na Ukrajině, krize v Pásmu Gazy, nestabilita na Blízkém východě a vzestup Číny, řekla podle Reuters von der Leyenová účastníkům kongresu EPP.

Na věku ani bydlišti tolik nezáleží. Vztah Čechů k EU určuje celková osobní zkušenost, ukazují data

Číst článek

EPP je v současné době největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Z českých politických subjektů jsou jejími členy KDU-ČSL a TOP 09 a hnutí STAN.

V předvolebních průzkumech zatím EPP jasně vede a na předsedu EK je zpravidla navrhován kandidát z frakce, která získala nejvíce hlasů. Existuje tedy velká šance, že von der Leyenová bude moci ve funkci zůstat, poznamenává agentura DPA.

V polovině února von der Leyenová získala jednomyslnou nominaci své domovské strany, německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jméno nového šéfa či šéfky Komise na dalších pět let bude jasné po červnových volbách do Evropského parlamentu a následných politických vyjednáváních a personálním obsazení klíčových unijních postů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme