Agenti FBI zadrželi přítelkyni Epsteina. Podle obžaloby pomáhala rekrutovat a zneužívat mladistvé dívky

Ve státě New Hampshire na severovýchodě USA ve čtvrtek zatkli Britku Ghislaine Maxwellovou, která roky žila s již zesnulým americkým finančníkem Jeffreym Epsteinem a je obviňována z podílu na jeho údajných sexuálních zločinech. Oznámil to americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Podle zdrojů agentury Reuters 58letou ženu zadrželi přímo agenti úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 21:57 2. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ghislaine Maxwellová na tiskové konferenci v New Yorku

Ghislaine Maxwellová na tiskové konferenci v New Yorku | Foto: UNTV | Zdroj: Reuters

Maxwellová, která dosud nečelila formálním obviněním z trestné činnosti, má ještě ve čtvrtek stanout před federálním soudcem. Rodačka z Paříže je dcerou britského politika a mediálního magnáta Roberta Maxwella. Po přesunu do New Yorku se stala Epsteinovou přítelkyní a následně s ním dlouhé roky žila.

Agentura AP informovala, že Maxwellová podle prokuratury podporovala Epsteinovo zneužívání neplnoletých dívek. Pokud ji soud shledá vinnou, hrozí jí až desítky let za mřížemi.

Soudní patoložka odmítá tvrzení kolegy, že byl finančník Epstein zavražděn. Konstatovala sebevraždu

Číst článek

Epstein loni v srpnu spáchal sebevraždu v cele newyorského vězení, kde čekal na soudní proces po nových obviněních ze zneužívání nezletilých dívek. Podle Reuters od té doby Maxwellová žila v ústraní a byla „obzvláště nezastižitelná“.

Sexuální delikty

Mluvčí FBI Marty Feely ve čtvrtek oznámil, že bývalá Epsteinova přítelkyně byla vzata do vazby kolem 8.30 místního času (14.30 SELČ). Dosud trestnímu stíhání nečelila, podle čerstvě zveřejněné obžaloby svému bývalému partnerovi pomáhala „mimo jiné rekrutovat, manipulovat a v konečném důsledku zneužívat“ dívky mladší 18 let.

Její právníci ihned vývoj nekomentovali, Maxwellová ovšem v minulosti odmítla možnost, že by se podílela na jakékoli trestné činnosti.

Nikdy jsem Epsteina nepodezříval, že by se dopouštěl sexuálního zneužívání, odmítl princ Andrew

Číst článek

Epsteina američtí prokurátoři vinili z toho, že mezi lety 2002 a 2005 platil za sexuální služby desítkám mladistvých dívek. Někdejší finančník byl už v roce 2008 za sexuální delikty odsouzen, avšak odpykal si pouze třináctiměsíční trest, při kterém mohl ve dne pracovat a ve věznici jen přespávat.

Události spojené s Epsteinem jsou ostře sledované zejména kvůli jeho vazbám na řadu vlivných osobností včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho předchůdce Billa Clintona či britského prince Andrewa.

Schůzka s princem

Podle údajných Epsteinových obětí to byla Maxwellová, kdo je vtáhl do kruhu osob blízkých jejímu partnerovi, načež dívky čelily sexuálnímu zneužívání ze strany Epsteina i jeho bohatých přátel. V žalobě jedné z těchto žen je Maxwellová popsána jako „nejvýše postavená zaměstnankyně“ Epsteinova nelegálního obchodu se sexem.

Je to příběh obchodu se sexem, říká žena, která obvinila prince Andrewa ze zneužití

Číst článek

Další údajná oběť Virginia Robertsová Giuffreová tvrdí, že Maxwellová domluvila její schůzku s princem Andrewem v londýnském bytě. Média v této souvislosti poukazují na fotografii z roku 2001, na níž jsou všichni tři jmenovaní, přičemž Andrew drží mladou ženu kolem pasu.

Syn královny Alžběty II. na podzim uvedl, že si žádné setkání s Giuffreovou nevybavuje, a už dříve se ohradil proti tomu, že by měl cokoli společného se sexuálním zneužíváním mladých dívek.

Žaloba má šest bodů

Prokurátorka Straussová se ve čtvrtek zmínila i o tomto bodu a řekla, že státní zastupitelství by ocenilo, kdyby Andrew o obviněních vypovídal. „Přivítali bychom, kdyby si s námi princ Andrew přišel promluvit. Naše dveře jsou stále otevřené,“ citovala ji britská média. Člen královské rodiny loni vyšetřovatelům přislíbil pomoc, americká strana si ale poté opakovaně stěžovala, že Andrew nespolupracuje.

Německá policie podezřívá 11 lidí ze sexuálního zneužívání tří dětí. Důkazem jsou pornografická videa

Číst článek

Nová žaloba proti Maxwellové má celkem šest bodů, píše Reuters. Prokuratura jí připisuje účast na kriminálním spiknutí, „nabádání mladistvé osoby k cestování kvůli zapojení do nelegálních sexuálních činů“ a také dva případy křivého svědectví.

S odsuzujícím verdiktem by se údajně mohl pojit trest až 35 let odnětí svobody. Newyorská prokuratura požaduje, aby obviněná byla za mřížemi i během trestního stíhání, protože u ní vidí „extrémní“ riziko snahy o útěk do zahraničí.

„Bolest, kterou způsobila, nikdy nezmizí, ale dnešek je krok směrem k zahojení,“ hodnotila události právnička Sigrid McCawleyová, která zastupuje několik žen z Epsteinovy kauzy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme