Soud odtajnil první várku dokumentů z Epsteinovy kauzy. Opět zmiňují jméno britského prince Andrewa

V USA se na veřejnost začínají dostávat první dokumenty z kauzy Jeffreyho Epsteina, jenž nařídil zveřejnit soud. Obsahují hlavně dosud utajená svědectví nebo jména lidí, kteří měli na finančníka – obviněného mimo jiné ze zneužívání nezletilých dívek – vazby. Jak informuje třeba britská BBC, jsou mezi nimi bývalí američtí prezidenti Bill Clinton či Donald Trump. Ale také britský princ Andrew, který ovšem své spojení s Epsteinem vytrvale odmítá.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vévoda z Yorku, Princ Andrew

Soud odtajnil první várku dokumentů z Epsteinovy kauzy. Opět zmiňují jméno britského prince Andrewa (archivní foto) | Foto: Chris Radburn | Zdroj: Reuters

Analytici se sice shodují, že první várka dokumentů nepřinesla žádné velké odhalení dosud neznámých skutečností, ale spíše rekapituluje už známá fakta, přesto si ale všímají hlavně jména britského prince Andrewa.

Zaplatí miliony dolarů, vinu ale nepřizná. Banka JPMorgan vyřešila žalobu ohledně Epsetina dohodou

Číst článek

Toho a také dva bývalé americké prezidenty Billa Clintona a Donalda Trumpa zmiňuje konkrétně svědectví Johanny Sjobergové, píše BBC.

Ta v oficiální, dosud nezveřejněné výpovědi uvedla, že ji princ v roce 2001 osahával na prsou, když oba seděli na pohovce v Epsteinově bytě na Manhattanu v New Yorku. V dříve zveřejněném svědectví pak Sjobergová uvedla, že jí Andrew při pózování pro fotku s Virginií Giuffreovou, další dívkou, která ho obvinila, položil ruku na ňadro.

Buckinghamský palác dříve uvedl, že taková obvinění jsou „kategoricky lživá“. Občanskoprávní žalobu, kterou na prince podala zmíněná Giuffreová, ale v roce 2022 v tichosti urovnal vysokým odškodněním. Uvedl při tom, že „lituje svého spojení s Epsteinem a oceňuje statečnost paní Giuffreové a dalších přeživších, kteří se postavili za sebe i za ostatní“.

V souvislosti s podezřením ze zneužívání nezletilých dívek už dříve princ Andrew přišel o své tituly a oficiální povinnosti v britské královské rodině. 

Clinton a Trump

Analytici po zveřejnění první várky dokumentů upozornili, že ne všichni v nich zmínění jsou z něčeho podezřelí – naopak jde většinou o svědky, oběti nebo o osoby, které se s Epsteinem společensky stýkaly, ale neexistuje jakýkoliv důkaz, že by se kdy dopustily něčeho trestného. Další část dokumentů by měla být zveřejněná v následujících dnech.

Maxwellová se odvolala proti 20 letům vězení. Napomáhala Epsteinovi zneužívat dívky

Číst článek

Na adresu Billa Clintona pak Sjobergová do záznamu vypověděla, že jí Epstein kdysi řekl, že „pan Clinton je (dívky) má rád mladé“. Zveřejněné dokumenty nicméně neobsahují žádné obvinění či náznak, že by se bývalý americký prezident dopustil čehokoliv nelegálního, zdůrazňují média.

O Donaldu Trumpovi se Sjobergová zmínila jen v souvislosti s tím, že kdysi spolu s Epsteinem cestovala do jeho kasina v New Jersey a Epstein se zmínil, že Trumpa kontaktuje.

Finančník Epstein čelil před svou smrtí obvinění, že vedl rozsáhlou prostituční síť s nezletilými dívkami. Už před více než 15 lety jej ze zneužívání nařkly desítky dívek, v roce 2008 se však po dohodě s prokurátory přiznal k jedinému sexuálnímu zločinu.

Aféru pak v roce 2018 oživily investigativní články listu Miami Herald a Epstein o rok později spáchal sebevraždu, když v newyorském vězení čekal na soudní proces.

edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme