Éra genového dopinku začala

S touto bombastickou zprávou přichází v sobotním vydání renomovaný list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle jeho informací se této, dosud jen teoreticky diskutované formy dopingu, měl dopustit známý německý atletický trenér Thomas Springstein.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Jak uvádí náš berlínský zpravodaj Jiří Hošek, Springstein se už u soudu v Magdeburku zodpovídá z podávání zakázaných látek mladistvým. Právě soudní spisy magdeburského případu obsahují kompromitující e-mailovou korespondenci, která má genový dopink dokládat. Springstein v nich mluví o prakticky nezjistitelném preparátu Repoxygenu, který vyrábí jedna britská genetická firma.

Ten má posilovat erythropoetin (EPO) ve svalových buňkách a nepřímo tak stimulovat tvorbu červených krvinek. Světová antidopingová agentura (WADA) považuje genový dopink za životu nebezpečný.

Německý list, který s kauzou přichází se domnívá, že Springstein možná vystavil tomuto neúměrnému riziku svou životní partnerku, dvojnásobnou mistryni Evropy v atletice Grit Breuerovou.

"Je to horší než doping z časů NDR a brutálnější, než činnost americké laboratoře Balco," řekl novinářům uznávaný německý expert Werner Franke, který se s důkazním materiálem seznámil.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme