Boj proti Arménii ještě neskončil, bude pokračovat na mnoha frontách, řekl Erdogan v Ázerbájdžánu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek na závěr dvoudenní návštěvy Baku prohlásil, že boj spojeneckého Ázerbájdžánu proti Arménii neskončil vítězstvím v nedávné šestitýdenní válce. Bude podle něj pokračovat na mnoha frontách.

Baku Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na vojenské přehlídce v ázerbájdžánském Baku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na vojenské přehlídce v ázerbájdžánském Baku | Foto: Murat Cetinmuhurdar/Presidential Press Office | Zdroj: Reuters

„Skutečnost, že Ázerbájdžán osvobodil své území od okupantů, ještě neznamená, že boj skončil. Politický a vojenský boj bude od nynějška pokračovat na mnoha dalších frontách,“ prohlásil Erdogan podle agentury AFP.

V Karabachu už není o co bojovat, celá Arménie vypadá jako po válce, popisuje zpravodaj Dorazín

Číst článek

Turecký prezident přednesl projev na velké vojenské přehlídce, uspořádané v Baku na počest vítězství nad Arménií v bojích o Náhorní Karabach. Turecko bylo v tomto konfliktu ázerbájdžánským spojencem.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků.

Válka zničila i největší farmu v Zakavkazsku. Své pozice tam měli vojáci Náhorního Karabachu

Číst článek

Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Ozbrojený konflikt v tomto převážně Armény obývaném hornatém regionu se mezi Baku a separatisty podporovanými Jerevanem znovu rozhořel 27. září. Ukončila ho až dohoda uzavřená za zprostředkování Ruska 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky.

Arméni museli předat druhé straně ázerbájdžánské okresy, které dosud kontrolovali, ale zůstala jim většina Náhorního Karabachu. Ázerbájdžán by podle analytiků nedosáhl tak velkého vítězství bez podpory Turecka, které si touto cestou rozšířilo svůj vliv na Kavkaze. Spojenectví obou muslimských zemí charakterizuje heslo „Jeden národ, dva státy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme