‚Darebáci.‘ Turecko pohrozilo právními kroky týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za „darebáky“. Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

Ankara/Paříž (Aktualizováno: 17:30 28. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za „darebáky“. | Foto: Daniel Leal-Olivas | Zdroj: Reuters

„Navzdory zastrašování se Francie nikdy nevzdá svých zásad a hodnot, a to v první řadě svobody slova a svobody tisku,“ uvedl k nejnovější kontroverzi s Tureckem mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal

„Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře,“ uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje „nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu“. Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Prázdné regály, protesty a hořící francouzské vlajky. Spor Erdogana s Macronem přešel od slov k činům

Číst článek

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis „s Erdoganem je v soukromí velká legrace“.

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier ve středu uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za „podvraťáky“.

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

Erdogan : dans le privé, il est très drôle !

Retrouvez :

👉 Laïcité : zoom sur le CCIF par @Laure Daussy
👉 Voyage dans la crackosphère parisienne par @Antonio Fischetti et Foolz
👉 Reportage à Lunéville et son théâtre par Juin

➡ Disponible demain !

18:00 – 27. 10. 2020

10080 33976

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme