Erdogan Kurdům po referendu hrozí vyhladověním, mocnosti varují před destabilizací regionu

Většina obyvatel iráckého Kurdistánu se v pondělním referendu vyslovila pro nezávislost regionu. Potvrdil to tamní prezident Masúd Barzání. Světové mocností nyní varují před destabilizací Iráku. Centrální vláda v Bagdádu už pohrozila mezinárodním leteckým embargem, pokud se Kurdové nevzdají kontroly nad svými letišti.

Arbíl Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové ze syrsko-iráckého pohraničí

Kurdové ze syrsko-iráckého pohraničí | Zdroj: Reuters

Kurdská televize Rudaw informuje o tom, že se pro samostatnost vyslovilo téměř 92 procent voličů, přičemž účast byla zhruba 72 procent.

Zatím není jasné, zda jde o konečné výsledky, referendum navíc není závazné. Kurdskoirácký prezident Masúd Barzání nicméně chce výsledky využít pro další vyjednávání s Bagdádem.

Ten hlasování dlouhodobě označuje za neústavní, a to zvlášť proto, že se konalo i v některých oblastech, které nejsou součástí autonomního Kurdistánu. Irácký premiér Hajdar Abádí už Kurdům pohrozil dalšími sankcemi.

V Iráku sčítají výsledky referenda o kurdské nezávislosti. Vláda i okolní země hlasování odmítají

Číst článek

"Všechny pozemní hraniční přechody, které spojují Iráckou republiku se sousedními státy přes Kurdistán musí být vrácený pod kontrolu federální vlády," řekl.

Zastavení mezinárodních letů

Premiér Abádí také pohrozil zastavením všech mezinárodních letů do Kurdistánu, pokud tamní úřady nevrátí letiště pod kontrolu vlády v Bagdádu. Dal na to Kurdům čas do pátečního večera.

Podle zatím posledních informací své spoje do Erbílu pozastavila libanonská letecká společnost MEA. Abádí podle agentury Reuters čelí tlaku ze strany šíitských milicí podporovaných Íránem.

Jedny z nich už uvedly, že jsou připravené osvobodit Kirkúk, který není součástí autonomního Kurdistánu, ale je pod kontrolou jeho jednotek. Právě Kirkúk by se mohl stát hlavním bojištěm případného konfliktu mezi Kurdy a centrální vládou. Kromě Kurdů ve městě žijí i početné menšiny Arabů a Turkmenů, které nezávislost Kurdů neuznávají.

Erdogan: Budou v koncích

Kurdské referendum vadí i okolním státům, které se obávají, že se o podobné hlasování pokusí i jejich vlastní kurdské menšiny. Zvlášť tvrdých výhrůžek se iráčtí Kurdové dočkali od tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Když začneme s našimi sankcemi, zůstanou na holičkách. Budou v koncích, až uzavřeme ropovody. Přijdou tak o veškeré příjmy. Budou bez jídla, až naše náklaďáky přestanou jezdit na sever Iráku,“ řekl.

Varování mocností

Na referendum reagovaly i další státy. Prakticky všechny velmoci kromě Izraele ho přitom odsuzují. Rusko varovalo jak centrální iráckou vládu, tak Kurdy, a to před destabilizací regionu. Moskva pak obě strany vyzvala, aby jednaly o zachování jednotného Iráku. Obavy vyjádřila i Francie.

Tamní ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ale zdůraznil, že by Bagdád měl Kurdům poskytnout větší nezávislost. Také dlouhodobý spojenec Kurdů - Washington - se obává, že hlasování destabilizuje situaci v regionu. Mluvčí Bílého domu uvedla, že americký prezident doufá ve vítězství jednotného Iráku nad takzvaným Islámským státem.

Martin Balucha, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme