Turecké letouny podnikly navzdory Bagdádu útok na cíle kurdských bojovníků z PKK na severu Iráku

Turecké letouny v sobotu zasáhly cíle patřící bojovníkům z Kurdské strany pracujících (PKK) v severním Iráku, oznámila turecká armáda. Ankara ignorovala protesty ze strany Bagdádu, který opakující se turecké nálety označil již dříve za narušování irácké svrchovanosti a za ohrožení civilistů, poznamenala agentura Reuters.

Istanbul/Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká stíhačka F-15 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Irácké úřady si v pátek předvolaly tureckého velvyslance v Bagdádu. Reagovaly tak na oznámení Ankary, že její armáda usmrtila osm radikálů z PKK, kteří se nacházeli v Iráku. Turecko rovněž prohlásilo, že bude pokračovat v útocích na příslušníky organizace, dokud budou hledat útočiště v Iráku.

Turecko zadrželo 219 vojáků v aktivní službě. Prý kvůli vazbám na duchovního Gülena

Číst článek

Ve svém prohlášení na twitteru turecké ozbrojené síly nyní uvedly, že na severu Iráku podnikly 14. a 15. prosince další nálety, při kterých usmrtily sedm extremistů.

V hornatém iráckém regionu u jižní hranice Turecka operují bojovníci z PKK desítky let. Kurdská strana pracujících bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. Podle agentury AP si tyto boje dosud vyžádaly životy 40 000 lidí. Za teroristickou organizaci PKK kromě Turecka považují rovněž Evropská unie a Spojené státy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém sobotním projevu uvedl, že letecké údery proti cílům z PKK v irácké oblasti Sindžár z tohoto týdne „změnily tato místa v jejich hřbitovy“.

„Pohřbíme je v dírách, které vykopali,“ řekl stoupencům ve městě Denizli na jihozápadě Turecka. Erdogan už dříve pohrozil, že Ankara zahájí pozemní ofenzivu na severu Iráku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme