Erdogan složil přísahu, v Turecku začal platit prezidentský systém

Recep Tayyip Erdogan v pondělí v parlamentu složil přísahu na své další funkční období. Ve stejný den začal v zemi prezidentský systém, který si v minulém roce odhlasovali voliči v referendu. V nové vládě zasedne jen 16 ministrů a podle nové ústavy už vláda nepotřebuje premiéra.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erdogan složil přísahu na další funkční období. | Foto: AP | Zdroj: ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí složil v parlamentu přísahu na své další funkční období. V zemi také oficiálně začal platit prezidentský systém, který voliči těsnou většinou schválili v loňském referendu. Prezident rovněž oznámil složení své nové vlády, která podle nové ústavy už nepotřebuje premiéra. Jedním z ministrů se stal i Erdoganův zeť.

V Turecku skončí výjimečný stav a začne prezidentský systém. O práci přijde 18 000 státních zaměstnanců

Číst článek

„Jako prezident přísahám na svou čest a bezúhonnost před velkým tureckým národem a historií, že budu pracovat s veškerou svou mocí na ochranu a povzbuzení slávy a cti Turecké republiky," řekl Erdogan v přísaze. Státní televize TRT označila dnešek za „první den nového Turecka".

Nový kabinet má méně ministrů

V novém kabinetu usedne jen 16 ministrů, což je podle agentury Anadolu o deset méně než v předchozí vládě. Na mnoha postech ovšem zůstali dosavadní ministři. Například tureckou diplomacii nadále povede Mavlüt Çavuşoglu, ministrem spravedlnosti zůstane Abdülhamit Gül a v čele rezortu vnitra bude dál stát Süleyman Soylu. Ministrem obrany se v nové vládě stal dosavadní náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar. Viceprezidentem Erdogan jmenoval Fuata Oktaye.

Ministerstvo financí povede Berat Albayrak, manžel Erdoganovy dcery Esry, který stál od roku 2015 v čele důležitého ministerstva energetiky. Podle agentury DPA je Albayrak v Turecku považován za Erdoganova „korunního prince."

Vítězem je demokracie, prohlásil Erdogan. Komise potvrdila jeho výhru, v parlamentu zasednou i Kurdové

Číst článek

Řada ministerstev byla sloučena. Podle tureckých médií se to týká mimo jiné ministerstva zahraničí a ministerstva pro záležitosti Evropské unie. Několik ekonomických rezortů bylo sloučeno do jediného velkého ministerstva obchodu.

Moc bude od nynějška výrazněji soustředěna v rukou prezidenta. Ten může po zrušení funkce premiéra sestavovat vládu podle libosti, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Kritici upozorňují, že nový systém v Turecku ohrožuje právní stát. Staronový prezident ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme