Erdogan přihlížel bití demonstrantů, ukazuje video. Američané si předvolali tureckého diplomata

Video americké stanice Voice of America zachytilo, jak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přihlížel bití demonstrantů, kteří protestovali proti jeho návštěvě v USA. Americká diplomacie se proti tvrdému zákroku vůči demonstrantům ostře ohradila.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista zasahuje proti protestujícímu před tureckou ambasádou ve Washingtonu během návštěvy tureckého prezidenta Erdogana.

Policista zasahuje proti protestujícímu před tureckou ambasádou ve Washingtonu během návštěvy tureckého prezidenta Erdogana. | Zdroj: Reuters

Video zobrazuje Erdogana, jak před ambasádou vystupuje z auta a sleduje demonstranty. Deník Washington Post na základě jeho delší verze dokonce spekuluje, že instruovat svou ochranku k zakročení mohl z auta samotný turecký prezident.

Ve středu se před tureckou ambasádou shromáždily asi dvě desítky demonstrantů. Ti protestovali proti Erdoganovým krokům vůči Kurdům i vůči demokratickým institucím v zemi. Protest se ale po zásahu prezidentovy ochranky změnil v hromadnou bitku, do které se snažila zasáhnout i policie. Událost si podle amerických médií vyžádala 11 zraněných, z toho jednoho vážně. 

owFullScreen="true">

V reakci na ni si americké ministerstvo zahraničí předvolalo tureckého velvyslance. „Násilí není nikdy přiměřenou odpovědí na svobodu projevu a my podporujeme právo lidí kdekoliv na svobodné vyjadřování a klidný protest," prohlásila mluvčí ministerstva Heather Nauertová. „Turecké vládě jsme sdělili naše obavy v nejsilnějších možných slovech."

Proti zákroku vystoupili někteří američtí politici. Republikánský senátor John McCain vyzval k vyhoštění tureckého velvyslance ze Spojených států. Senátor už předtím na svém twitterovém profilu prohlásil, že takové chování je neomluvitelné. K potyčce došlo jenom několik hodin poté, co se Erdogan v Bílém domě setkal s Donaldem Trumpem.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme