Putin se v Moskvě sešel s Erdoganem. Od schůzky očekává uklidnění situace v syrském Idlibu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na úvod schůzky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil očekávání, že se podaří dospět k rozhodnutím, která uklidní situaci v Idlibu na severozápadě Sýrie. Tam se nyní střetávají vojska Turecka, tedy členské země NATO, s jednotkami syrské armády. Damašek se přitom těší ruské podpoře.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na úvod schůzky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil očekávání, že se podaří dospět k rozhodnutím, která uklidní situaci v Idlibu na severozápadě Sýrie | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: Reuters

„Situace v Idlibu se natolik zhoršila, že si žádá naše osobní a přímé jednání,“ prohlásil na úvod Putin podle agentury AFP.

V boji o Idlib zemřeli další dva turečtí vojáci. Oznámení Ankary následovala odvetná operace

Číst článek

„Bezpochyby má naše dnešní jednání o Idlibu velký význam, protože v regionu je velmi napjatá situace. Celý svět sleduje naše jednání. Spoléhám na to, že naše rozhodnutí a kroky, které dnes přijmeme, uklidní situaci v Idlibu a mezi našimi zeměmi,“ řekl Erdogan podle AFP. Agentura TASS tento citát ukončila u slov „v Idlibu“.

Schůzka obou prezidentů následovala poté, co na severozápadě Sýrii byli v bojích s vojsky syrského prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku, zabity desítky tureckých vojáků.

Idlib je poslední baštou povstalců a islamistů v Sýrii, kterou se od prosince snaží za ruské letecké podpory dobýt Asadovy jednotky. Ofenziva vyvolala humanitární katastrofu, skoro milion lidí se přesunul k hranicím s Tureckem.

Eskalace na bojišti vyvolala i diplomatické napětí mezi Moskvou jako spojencem Damašku a Ankarou, podporující některé protiasadovské povstalecké skupiny. Situace hrozí přerůst v přímý střet mezi oběma klíčovými aktéry v syrském konfliktu, dodala AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme