‚Propaganda kvůli pár hlasům.‘ Erdogan pouštěl na předvolebních mítincích vraždění v Christchurch

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dočkal kritiky za to, že na předvolebních mítincích ukazoval části z videozáznamu střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, napsal v pondělí zpravodajský server BBC. Podle opozice a dalších kritiků video zneužil k získání politických bodů před nadcházejícími regionálními volbami.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

První muž Turecka výňatky z videa ukázal na víkendových mítincích, na nichž se snaží získat podporu pro svou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Místní volby se konají 31. března. Video, byť částečně rozmazané, na shromážděních viděly tisíce lidí a vysílala ho i turecká televize.

Střelec z Christchurche se chce hájit sám. Novozélandská vláda po jeho útoku chystá nový zákon o zbraních

Číst článek

Útočník, 28letý Australan Brenton Tarrant, vraždění živě streamoval. Uživatelé internetu video hojně sdíleli a stahovali – sociální sítě se jej snažily co nejdříve odstranit. Na Novém Zélandu bylo šíření a držení záznamu masakru klasifikováno jako trestný čin.

Erdogan chtěl videozáznamem ilustrovat útoky na islám a rostoucí islamofobii, napsala agentura AP. Tureckému prezidentovi se nelíbí, že se střelba nenazývá „křesťanským terorem“, když se činy muslimů označují za „islámský teror“.

Turecký prezident zároveň prezentoval i části z Tarrantova manifestu. Australan v minulosti dvakrát Turecko navštívil a v dokumentu píše, že Turci by měli být vytlačeni z evropské části Turecka za Bospor.

Ohrožení Novozélanďanů

Erdogan událost obrátil také proti hlavnímu představiteli opozice: předsedu opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua obvinil, že odpovědnost za střelbu připsal islámu a muslimům.

Novozélandská premiérka dostala teroristův manifest devět minut před útokem. Místo činu v něm ale nebylo

Číst článek

Kiliçdaroglu neštěstí v pátek odsoudil a řekl při té příležitosti, že islámský svět by se měl podívat do svých řad, aby příčinám terorismu porozuměl.

Faik Öztra, místopředseda CHP, Erdogana obvinil, že video použil „jako propagandu kvůli třem nebo pěti hlasům“.

Novozélandský ministr zahraničí Winston Peters v pondělí řekl turecké delegaci, která je na Novém Zélandě, že video jeho zemi nijak nezastupuje, když útočník byl Australan, a že Erdoganův čin může ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Facebook oznámil, že do 24 hodin od útoku z internetu odstranil 1,5 milionů videí masakru, při němž zemřelo 50 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme