Erdogan ve volbách nejspíš potřetí obhájí post tureckého premiéra

Turci dnes volí nový parlament. Podle volebních odhadů bude Stranu spravedlnosti a rozvoje, AKP, volit 45 procent lidí. Dosavadní předseda vlády Erdogan má tak velkou šanci zasednout do premiérského křesla potřetí v řadě. K volbám míří přes padesát milionů Turků a dva a půl milionu lidí bude volit v zahraničí, především v Německu. Volební účast je v Turecku povinná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu | Zdroj: Reuters

Turci si od voleb slibují hodně a především novou ústavu. „Od voleb očekávám, že Turecko bude více demokratickou zemí,“ říká mladá žena před volební místností v Ankaře. Její očekávání sdílí všech padesát milionů voličů. Příslušníci kurdské menšiny navíc do voleb vkládají naděje, že nová ústava zlepší jejich postavení.

V osm hodin večer budou pohromadě předběžné výsledky, ale je zakázáno uvádět v průběhu voleb jakékoli odhady. Nicméně podle předchozích voleb v roce 2007, kdy byla účast 85 procent, a že za pár hodin volby končí, je předpoklad, že bude velmi vysoká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek telefonuje z Turecka o praktikách předvolební kampaně

Straně spravedlnosti a rozvoje hraje do karet dobrá ekonomická kondice Turecka. Turkům roste sebevědomí i na mezinárodním poli, kde má Turecko ambici hrát roli regionální velmoci. Zásluhy na tom přičítají Turci premiéru Erdoganovi.

Pokud jeho AKP získá dostatečný mandát, mohla by prosadit svoji vlastní verzi ústavy. Ta má přinést více demokracie a lidských práv, opozice ale varuje, že bez účasti ostatních stran na tvorbě základního zákona může zůstat jen u slibů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj v Ankaře Jaromír Marek přináší další podrobnosti o volebním dni v Turecku

O přízeň voličů se uchází patnáct politických stran a dvě stovky nezávislých kandidátů. Šanci na úspěch má kromě vládnoucí AKP ještě Lidová republikánská strana založená Atatürkem.

Z nezávislých na sebe největší pozornost poutají kandidáti zastupující kurdskou menšinu. Právě mezi nimi a premiérem Erdoganem se na konci předvolební kampaně odehrály největší názorové střety.

Předvolební kampaň byla podle místních komentátorů bouřlivá, nechyběl ani sexuální skandál v tureckém podání – byly zveřejněny videonahrávky ukazující politiky opoziční strany s ženami, které nejsou jejich manželky.

Nejvíce pozornosti zaujal volební slib vládní AKP, že pokud vyhraje, nastartuje obrovský rozvoj Turecka. Vybuduje prý velký vodní kanál mezi Marmarským a Černým mořem, 45 kilometrů dlouhý průplav okolo Istanbulu, který by měl zastínit jak Suezský, tak Panamský průplav. AKP také slibuje nová letiště, dokonce nové město poblíž Istanbulu.

„Je otázka, nakolik Turci, nyní opravdu optimisticky naladění díky ekonomické situaci, budou těmto slibům věřit,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Ankaře Jaromír Marek.

Mezi volebními tématy naopak chyběl vstup Turecka do Evropské unie. Politici vycítili, že jsou Turci dlouhým procesem přibližování k EU už unaveni.

Čelní stránky novin se věnují přílivu syrských uprchlíků, mluví o tom i lidé na ulicích. Jen v noci na dnešek předkročilo hranice na 400 lidí, počet běženců u syrských hranic překročil 5 tisícovek. Dva stanové tábory jsou plné, stavějí se další dva tábory Červeného půlměsíce. Předpokládá se, že exodus ze Sýrie jen tak neskončí.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme