Erdoganova rodina je zapojena do nelegálního obchodu s ropou, tvrdí Rusko

Do nelegálního obchodu s ropou mezi Tureckem a takzvaným Islámským státem je podle ruského ministerstva obrany zapojen i turecký prezident Recep Erdogan a jeho rodina. Příjmy této teroristické organizace z prodeje ropy odhaduje Rusko na dvě miliardy dolarů ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ministerstvo představilo údajné důkazy o pašování ropy mezi Tureckem a IS

Ruské ministerstvo představilo údajné důkazy o pašování ropy mezi Tureckem a IS | Zdroj: Reuters

Národní centrum řízení obrany ukázalo foto a videomateriály, které podle Ruska zachycující přepravu ropy a ropných produktů ze Sýrie a Iráku třemi hlavními směry do Turecka. Součástí této trasy jsou údajně sklady ropy, rafinérie a přečerpávací stanice.

Podle náčelníka centra Michaila Mizinceva tvoří tento živý ropovod osm a půl tisíce cisteren, schopných denně přepravit až 200 tisíc barelů.

Anatolij Antonov z ruského ministerstva obrany uvedl, že první informace o účasti tureckého prezidenta Recepa Erdogana a jeho rodiny v tomto obchodu přinesli turečtí novináři, kteří poté skončili ve vězení.

Ruské ministerstvo dnes zveřejnilo snímky, které údajně svědčí o nelegálních obchodech mezi Tureckem a IS | Foto: Reuters

Informaci o nelegálním obchodu s ropou dnes odmítl turecký premiér Ahmet Davutoglu. Moskvu zároveň vyzval ke zmírnění napětí, které mezi oběma státy panuje od minulého úterý, kdy Turecko sestřelilo ruský bombardér Su-24 poté, co podle údajně narušil turecký vzdušný prostor.

Na zprávy o pašování ropy reagovaly také americké úřady. „Odmítáme vyjádření, že by se turecká vláda podílela na pašování ropy přes hranice. Nemáme žádné důkazy, které by tvrzení potvrzovaly,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Tvrzení už dřível odmítl jako nepravdivé i turecký prezident Erdogan. Prohlásil, že pokud se obvinění prokáže, on sám odstoupí.

Rusko o údajném nelegálním obchodování mezi Tureckem a islámskými radikály informovalo v pondělí. Moskva v reakci na sestřelení letadla proti Turecku zavedla sankční opatření.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme