Eskalace napětí v Izraeli

Palestinská území se opět stala terčem vzdušných útoků izraelských sil. Jde o odvetu židovského státu za víkendové atentáty palestinských radikálů v Jeruzalémě a Haifě. Při zásazích izraelské armády v úterý přišli o život nejméně 3 Palestinci a na 120 jich bylo zraněno. Izrael zaútočil bojovými letadly F-16 na Gazu a uprchlický tábor Chán Júnis. Podle agentur vojáci krátce předtím ostřelovali z vrtulníků Ramalláh a Tulkarm na západním břehu Jordánu. Izraelská vláda označila palestinskou samosprávu za organizaci podporující terorismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký východ | Zdroj: ČTK

Podle pozorovatelů tak otevřela cestu k tvrdší odvetě za nejnovější vlnu palestinských atentátů, při kterých zahynulo na 26 Izraelců. Palestinská samospráva obvinění Izraele z toho, že podporuje terorismus, odmítla.

Izraelský útok na palestinské cíle v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu už si vyžádal první oběti. V Gaze přišli o život dva Palestinci a 100 lidí bylo raněno. V Ramalláhu zasáhly střely úřad palestinského vůdce Jásira Arafata. Ten sice byl podle agentury Reuters v budově, neutrpěl ale žádné zranění. Krátce předtím přitom v Bukurešti izraelský ministr zahraničí Šimon Peres prohlásil, že izraelské útoky nebudou mířeny osobně na Arafata. Do útoků v pásmu Gazy nasadila izraelská armáda bombardéry F-16. V Gaze byla zasažena velitelství palestinské policie. Další bomby padaly na uprchlický tábor Chán Júnis. Na západním břehu byl kromě Ramalláhu zasažen také Tulkarm a vesnice Salfít. Palestinci vyzvali mezinárodní společenství, aby okamžitě skoncovalo s izraelským šílenstvím.

Izraelská armáda obsadila mezinárodní letiště v Gaze, které je ve správě palestinské autonomie, a začala ničit přistávací dráhy těžkou technikou. Palestinská ostraha se odmítla vzdát a zabarikádovala se v letištní budově. Izraelské jednotky také vstoupily do obce Birá nedaleko Ramalláhu na západním břehu Jordánu, kde má jedno ze svých sídel Jásir Arafat.

Armáda vstoupila také do palestinského správního střediska Ramalláh a do města Tulkharm a obsadila mezinárodní letiště v Gaze. V Ramalláhu, kde je v současné době prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat, se vojenské jednotky zastavily ve vzdálenosti přibližně 350 metrů od Arafatova sídla. Izraelská armáda město Ramalláh obklíčila. Podle dostupných informací ho předák samosprávy nesmí opustit. Izraelská vláda zařadila osobní ochranu palestinského předáka Jásira Arafata, která je známá jako Síla 17, na seznam teroristických oranizací. Do tohoto seznamu byla zařazena i polovojenská radikální frakce Tanzím Arafatova hnutí Fatah. Izraelská vláda také rozhodla o zmrazení finančních toků palestinské autonomie.

Izraelská vláda označila palestinskou samosprávu za organizaci podporující terorismus. Kabinet premiéra Ariela Šarona tak učinil v návaznosti na krvavé víkendové útoky palestinských atentátníků, při kterých zahynulo 27 Izraelců. Ozbrojené síly židovského státu podnikly další vlnu leteckých útoků na palestinská území. Palestinský prezident Jásir Arafat považuje útoky za důkaz, že izraelský premiér nemá zájem o obnovu mírových rozhovorů. Arafat pro televizní stanici CNN odmítl také zdůvodnění izraelské odvety.

Muslimská světová liga obvinila Izrael ze státního terorismu vůči Palestincům. Odpovědnost za jejich masakr připisuje izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi. Liga vyzývá k zastavení masakrů a ničení palestinských zařízení a infrastruktury. Podporu Palestincům vyjádřila i hlavní jordánská opoziční strana Islámská akční fronta.

Americký prezident George Bush hodlá zmrazit finanční prostředky jednoho charitativního spolku a dalších dvou organizací, které jsou údajně spojeny s palestinským militantním hnutím Hamas. Ten se přihlásil k odpovědnosti za víkendové teroristické útoky v Izraeli. Podle nejmenovaného představitele americké administrativy sídlí charitativní spolek v Texasu a jeho úkolem je poskytování humanitární pomoci palestinským uprchlíkům. Zmrazení finančních prostředků by se mělo týkat také jedné banky a jednoho holdingu sídlících na palestinských územích.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme