Estonsko funguje přes internet. Děti se tam učí programovat od nejútlejšího věku

Estonsko patří ke světové špičce v digitalizaci. Jako první zavedlo volby po internetu a téměř všechno tam vyřídíte online. To ale vyžaduje počítačovou gramotnost a spoustu expertů na informační technologie. V zemi se proto s předáváním těchto znalostí začíná už od raného věku a školství je v této malé pobaltské republice na cestě k úplné elektronizaci.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodina programování v Estonsku | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

V lavicích učebny v jedné z tallinnských základních škol jsou děti kolem šesti nebo sedmi let. Před sebou nemají žádné učebnice, ale otevřený notebook a robota z lega plného drátů a koleček, kterého se učí programovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Estonsku funguje skoro všechno přes internet. Ovládání počítače proto patří v této pobaltské zemi k základním dovednostem. Tamní děti se ho učí už od nejútlejšího věku, protože i estonské školy široce využívají nejrůznější digitální technologie.

„Učí se, jak funguje a co všechno se s ním dá dělat," přibližuje Radiožurnálu učitelka informatiky Birgy Lorenzová. Všechny děti chodí do druhé třídy a programování mají jako nepovinný předmět.

„Je to ideální doba, kdy s tím začít. Jsou ve věku, kdy se se vším seznamují a o všechno se zajímají,“ říká.

Jedním z dětí ve třídě je i sedmiletý Reif, který sedí za počítačem a skládá pomocí myši za sebe různě barevné bloky, z nichž každý má nějakou funkci. A podle toho, jak je naskládá za sebe, pak robot provádí různé činnosti.

Reifa i přes malou hovornost programování zjevně baví a se spolužáky v jednoduchém programu náruživě upravuje sekvence, aby stavebnicový robot jezdil dopředu, couval nebo zatáčel.

Tři minuty na daňové přiznání, 20 na založení firmy. V Estonsku lze prakticky vše vyřešit online

Číst článek

Tato škola není v Estonsku žádnou výjimkou. Takzvaných e-schools, využívajících ve výuce nejmodernějších digitálních technologií a postupů, je v této zemi podle vlády přes 85 procent.

Do roku 2020 chce do elektronické podoby převést všechny studijní materiály. Podle vedoucí estonského úřadu pro digitalizaci Anny Piperalové tento přístup nese ovoce.

Estonští školáci se pravidelně umísťují na předních místech v mezinárodních srovnávacích testech. „Ve výuce hodně využíváme 3D modelování, například v hodinách biologie, aby děti viděly, jak funguje srdce. Tyhle technologie se uplatňují i při různém zkoušení."

„Učebnice a sešity pořád ještě máme. Spoustu materiálů nám učitelé ve škole ale už dávají přes internet. My se pak můžeme rozhodnout, jestli si je vytiskneme, nebo s nimi budeme pracovat na počítači nebo třeba v mobilu," popisuje osmnáctiletý student Ramses výuku ve vyšších ročnících.

Navzdory pokročilé digitalizaci estonského školství tu ale stále platí staré pravidlo, že do školy se chodit musí.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme