V Estonsku skončily parlamentní volby. Účast byla skoro 64 procent, třetina voličů hlasovala elektronicky

V Estonsku skončily parlamentní volby, v nichž největší šanci na vítězství dávaly průzkumy středopravicové Reformní straně současné premiérky Kaji Kallasové. Podle veřejnoprávní stanice ERR přišlo hlasovat 63,7 procenta z více než 900 000 oprávněných voličů. Podle předběžných údajů třetina lidí odhlasovala elektronicky, což zákony této baltské země umožňují už od roku 2005. Agentura AP píše, že předběžné výsledky se očekávají brzy v pondělí.

Tallinn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentní volby v Estonsku 2023

Volební místnost v Tallinnu | Foto: Tomáš Havlín | Zdroj: Český rozhlas

Hlavními tématy předvolební kampaně byla estonská národní bezpečnost vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu.

Estonci si volí nový parlament. Premiérka Kallasová má šanci obhájit, na paty jí šlape krajní pravice

Číst článek

Premiérka Kallasová patří k hlavním stoupencům Ukrajiny v Evropě, zatímco pravicově-populistická Konzervativní lidová strana Estonska, která má šanci skončit druhá, slibuje omezit dopad ukrajinské krize na Estonsko. Konzervativní lidová strana Estonska také obviňuje současnou vládu z vysoké inflace.

V případě, že se po volbách podaří vytvořit koalici straně Kallasové, uchová si Estonsko zřejmě své proevropské směřování, snahu přejít k zeleným energiím a bude dál přijímat ukrajinské uprchlíky.

Konzervativní lidová strana Estonska naopak slibuje, že učiní snahám o zelenou transformaci přítrž, a sníží tak prý lidem výdaje za energie. Hodlá také zavřít dveře novým ukrajinským uprchlíkům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme