V ruských službách. Estonci odhalují cizí agenty, včetně vyznamenaného důstojníka kontrarozvědky

V devadesátých letech dostal od prezidenta Lennarta Meriho Řád Orlího kříže za zásluhy o obranu státu, dnes je Estonec Vladimir Kulikov vyšetřovaný kvůli spolupráci s cizí tajnou službou. Bývalého agenta estonské kontrarozvědky měla v penzi naverbovat ruská rozvědka. Špionážní skandály v posledních letech poznamenaly estonsko-ruské vztahy.

Tallin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace o odhalení ruských špionů se v médiích pobaltských zemí objevují pravidelně (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Kulikova, který je od roku 2012 v penzi, zadržely estonské služby 26. března. „Probíhá vyšetřování, ještě není jasné, jakým obviněním může čelit. Můžeme odhalit i skutky velezrady,“ komentoval v pátek případ šéf estonské kontrarozvědky KaPo Arnold Sinisalu.

Podle estonského serveru Delfi měl Kulikov s Rusy začít spolupracovat až po odchodu z kontrarozvědky. Z té byl podle Sinisaly de facto propuštěn kvůli neznalosti estonštiny.

null

null

Jeho případ přitom v Estonsku není ojedinělý. Informace o odhalení ruských špionů se v médiích pobaltských zemí objevují pravidelně a podle aktuální výroční zprávy estonské kontrarozvědky KaPo, která byla zveřejněna v pátek, bylo od roku 2006 v zemi odsouzeno za velezradu šest lidí a dalších 12 za špionáž ve prospěch Ruska.

Kreml obvinil českou diplomatku, že straní Západu. Nepravdivé, reagovala tuzemská diplomacie

Číst článek

Například ve východoestonském městě Tartu odsoudil soud na tři a půl roku za špionáž údajného agenta ruské kontrarozvědky. V pátek to oznámila baltská agentura BNS. Pracovník ruské tajné služby FSB Dmitrij Kozlov podle rozsudku shromažďoval informace o estonské pohraniční stráži. Je držitelem ruského i estonského pasu.

Kozlov měl do centrály FSB předávat zprávy o režimu práce estonských pohraničníků, o hraniční infrastruktuře a technice. Předmětem jeho zájmu byla podle BSN i osobní data důstojníků pohraniční stráže.

Před týdnem soud v litevské Klajpedě poslal na sedm let do vězení ruského špiona, který podle žalobců shromažďoval informace o vojenských lodích NATO a klajpedském plynovém terminálu.

Loni na podzim vyvolal v Estonsku skandál důstojník estonské armády ruského původu, který podle vyšetřovatelů víc než pět let předával estonská státní tajemství a další utajované informace ruské vojenské rozvědce GRU. Před dvěma měsíci byl bývalý major Deniss Metsavas odsouzen k 15 a půl roku vězení, jeho otec Pjotr Volin dostal za napomáhání šest měsíců.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme