Estonci si volí nový parlament. Premiérka Kallasová má šanci obhájit, na paty jí šlape krajní pravice

Estonci si v neděli zvolí nový parlament. Svou funkci obhajuje předsedkyně vlády Kaja Kallasová a její středopravicová Reformní strana. Důležitým tématem ve volbách je podpora Ukrajiny, a to mimo jiné proto, že Estonsko sdílí skoro 300 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem. Do estonského parlamentu Riigikog s celkem 101 členy vybírají voliči mezi devíti politickými stranami.

Od zpravodaje z místa Tallin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonci si volí nový parlament

Estonci si volí nový parlament | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Tón voleb udává válka na Ukrajině. Estonsko je největším světovým podporovatelem Ukrajiny v přepočtu na HDP. Jak server iROZHLAS.cz už dříve upozornil, právě Kallasová, která obhajuje premiérský post, je jednou z hlavních tváří evropského vzoru vůči ruské agresi a dlouhodobě volá po tvrdém unijním zásahu vůči Rusku.

Podle politologa Tonnise Saartse z univerzity v Tallinu liberální reformní strana premiérky Kallasové volby pravděpodobně vyhraje. Zabodovat ale může také pravicově-populistická strana Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE), které předvolební průzkumy dávají 14 až 25 procent hlasů.

What are the latest trends for the Sunday general election in Estonia and where do parties stand politically?

Our final POLITICO Poll of Polls suggests some dramatic last-minute movement in the voting intention polls and this 🧵 breaks it down for you.

18:06 – 03. 03. 2023

13 39

Předseda strany Martin Helme obvinil před volbami Kallasovou, že její vláda vyplenila ve prospěch Ukrajiny zbrojní sklady a ohrozila obranyschopnost země. EKRE naproti tomu slibuje, že zabrání snahám o zelenou transformaci, čímž údajně sníží lidem výdaje za energie. Do země plánuje nepouštět další ukrajinské uprchlíky.

Víc než třetina oprávněných voličů v Estonsku využila možnost volit dřív a od pondělí odevzdala svůj hlas – většina z nich online. Pokud ale v neděli přijdou do volební místnosti vhodit taky hlasovací lístek, předchozí elektronickou volbu tím zruší.

Just the Estonian Prime Minister @Kaja Kallas I-Voting casually in a cafe. E-Estonia is brilliant and convenient. @Eesti Reformierakond

12:25 – 01. 03. 2023

50 344

Tomáš Havlín, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme