Estonskou premiérku vyzývají k rezignaci. Její manžel má podíl ve firmě, která po invazi zůstala v Rusku

Estonská premiérka Kaja Kallasová v pondělí portálu Delfi řekla, že odmítá rezignovat poté, co vyšlo najevo, že její manžel vlastní podíl ve firmě působící v Rusku. K odchodu z funkce ji v pátek vyzvaly přední deníky v zemi a volá po něm i opozice. Kallasová patří mezi evropskými politiky a političkami k největším kritikům ruské invaze na Ukrajinu a je tvrdou zastánkyní protiruských sankcí.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonská premiérka Kaja Kallasová na summitu NATO ve Vilniusu

„Budu pokračovat v práci ve funkci premiérky. Samozřejmě, že opozice může vyvolat hlasování o nedůvěře, pokud k tomu nashromáždí hlasy. To je její práce,“ řekla Kallasová | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Kallasová prohlásila, že její manžel se svého podílu v dotyčné firmě zbavil, a vyzvala estonské firmy k ukončení aktivit v Rusku.

‚Železná lady současnosti.‘ Estonská premiérka Kallasová razí nekompromisní postoj k Rusku

Číst článek

„I nadále se domnívám, že působit v Rusku nebo podporovat vztahy s Ruskem v situaci, kdy pokračuje plnohodnotná válka, není z morálního pohledu správné. Je s tím potřeba přestat a vyzývám k tomu všechny estonské podniky,“ uvedla Kallasová.

Řekla také, že její muž svůj podíl prodal a dokázal tím, že přebírá zodpovědnost za své aktivity.

„Budu pokračovat v práci ve funkci premiérky. Samozřejmě, že opozice může vyvolat hlasování o nedůvěře, pokud k tomu nashromáždí hlasy. To je její práce,“ uvedla také Kallasová.

O podílu premiérčina manžela Arva Hallika ve firmě Stark Logistics informovala minulý týden ve středu estonská veřejnoprávní stanice ERR.

V estonských parlamentních volbách vyhrála strana premiérky Kallasové. Vláda zůstane proevropská

Číst článek

Podle estonských médií měl Hallik 25procentní vlastnický podíl ve firmě, která pokračovala v aktivitách v Rusku i po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru, respektive přepravovala zboží pro estonského klienta, který má v Rusku továrnu.

Podle deníku Eesti Päevaleht na tom od začátku války na Ukrajině vydělala 1,5 milionu eur (36 milionů korun).

Firma Stark Logistics uvedla, že její estonský klient aktuálně svoji továrnu v Rusku zavírá a že mu v tom pomáhá. Hallik pak minulý týden sdělil, že svůj podíl prodává a že jeho žena neměla o jeho profesních aktivitách tušení.

Estonský expert: Ruský plán na ovlivňování jiných je jen prázdný papír. Nevychází a je nerealistický

Číst článek

V letošních estonských parlamentních volbách strana Kallasové jasně zvítězila s podílem zhruba 31 procent hlasů.

Političtí experti ale v období kolem voleb upozorňovali na nárůst obliby krajní pravice v zemi, což média dávala do souvislosti se vzrůstajícími životními náklady v zemi.

V létě 2022 byla estonská míra inflace nejvyšší v eurozóně a dosáhla 23 procent. V červenci letošního roku podle stanice ERR meziroční inflace v Estonsku činila 6,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme