Estonský parlament ani na potřetí nezvolil prezidenta, nyní budou hlasovat i zástupci krajů

Po třech neúspěšných volbách nového estonského prezidenta bude muset být svoláno zvláštní voličské grémium. Pokud by neuspěli ani tentokrát, volba by musela začít znovu od začátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonsko - území | Foto: Marek Václavík

Ke zvolení prezidenta je v Estonsku potřeba získat alespoň dvě třetiny hlasů všech 101 poslanců. To se však zatím žádnému kandidátovi nepovedlo.

Oba kandidáti ve třetím kole, které probíhalo dnes odpoledne, několik hlasů ztratili. Kandidát vládnoucí Reformní strany a bývalý eurokomisař Siim Kallas získal 42 hlasů, jeho soupeřka, bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu pouze 26 hlasů. Třicet poslanců odevzdalo prázdné hlasovací lístky.

Kallas pro portál Delfi po dnešním hlasování řekl, že je zklamán nedostatkem spolupráce mezi politickými stranami, ale nehodlá z voleb odstoupit.

Podle volební komise nyní musí předseda parlamentu ohlásit termín volby hlavy státu ve voličském grémiu. To tvoří kromě 101 poslanců také 234 představitelů místních samospráv. Ti musejí být vybráni do 17. září. Předběžně se počítá s tím, že další volba bude 24. září.

Volba v grémiu je dvoukolová, přičemž v druhém kole stačí k vítězství prostá většina hlasů. Pokud by však hlava státu nebyla zvolena ani tímto způsobem, proběhne celá volba znovu od začátku.

Současná hlava státu, dvaašedesátiletý Toomas Hendrik Ilves, už nemůže znovu kandidovat, protože je v úřadu už dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru