ETA nebo Al-Káida?

Tato otázka je vidět na očích španělských politiků. Běžní Španělé ale hypotézu, podle níž včera v Madridu útočili Usámovi islamisté, zatím moc neberou. Přesvědčil se o tom i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Madridu Jiří Hošek a napovídal tomu i duch včerejší manifestace na náměstí Puerta del Sol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pieta | Foto: EPA

"ETA ne!"... znělo večer v samém srdci Madridu z hrdel převážně mladých Španělů. Nejsou tu s podobnou výzvou evidentně ani poprvé a bohužel asi ani naposledy. Jiného pachatele hrůzného činu si Madriďané ani nedokázali představit: "Kteří jiní teroristé by asi tak ve Španělsku mohli útočit?," kontruje otázkou mladá dívka. "Určitě, nepochybně, stoprocentně to byla ETA, jsou to vrahové," říká rezolutně bělovlasá důchodkyně! "Nevím, kdo to udělal, krčí rameny brýlatý penzista. Vím jen, že se stalo něco špatného," dodává.

Jak jsou lidé v odporu proti ETě jednotní, tak se rozcházejí v otázce prostředků, které by měly španělské úřady k potírání terorismu použít. Španělský král, který včera mimořádně oslovil svůj lid, nabádal k tomu, aby Španělé zůstali uvnitř mantinelů vytyčených zákony.

Co ale trest smrti, který byl ve Španělsku zrušen? Zasloužili by si ho Ti, kteří dvěma stovkám nevinných lidí vzali život? Pro zajímavost, ve Španělsku se tresty sčítají, takže například pachatelé dosud nejkrvavějšího, barcelonského útoku ETy z roku 1987, si od soudu odnesli mnohasetleté tresty odnětí svobody za jednadvacetinásobnou vraždu. Domingo Tritino a Josefina Ernagová byli konkrétně odsouzeni na 794 let do vězení.

"Naši otcové a dědové tady 40 let nebojovali a neumírali proto, aby viděli znovuzavedení legální vraždy," křičí do ruda rozpálený mladík, kterého musejí od jeho názorové oponentky odvést kamarádi.

Právě prudká hádka o případném znovuzavedení trestu smrti ale udělaly kaňku místo tečky za jinak pokojnou manifestací proti násilí na Puerta del Sol.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme