‚Můžeme se vydat novým směrem.‘ Představitelé Etiopie a Eritreje započnou mírové rozhovory

Etiopský premiér Abiy Ahmed v neděli přijel do Eritreje, aby se tam zúčastnil mírových rozhovorů. Na letišti ho očekával eritrejský prezident Isjas Afewerki. Jde o první setkání na takto vysoké úrovni mezi oběma zeměmi za téměř 20 let, informovala agentura AP. V roce 1998 mezi oběma státy vypukla dvouletá válka a vzájemné vztahy následně zatěžoval vleklý hraniční spor. Teď se však Addis Abeba s Asmarou sbližují.

Asmara (Eritrea) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmedův příjezd sledovaly místní televize, ulice lemovaly vlajky obou států a kolem bylo plno lidí, kteří zpívali a tančili. Do prezidentského paláce se oba politici přesunuli v početné koloně.

Projev etiopského premiéra přerušila exploze granátu, přes 130 lidí je zraněných

Číst článek

Ahmed před měsícem překvapivě oznámil, že přijímá mírovou dohodu o ukončení pohraniční války. Eritrea a Etiopie od jejího vypuknutí v roce 1998 neudržovaly diplomatické styky. Ahmed byl osobně účastníkem bojů a srážky pak dál pokračovaly, takže etiopsko-eritrejský konflikt byl jedním z nejdelších v Africe.

Fitsum Arega z Ahmedova úřadu sdělil, že smyslem premiérovy návštěvy je přispět k úsilí uzavřít trvalý mír. „Oba naše národy pojí vazby jako žádné jiné země. Nyní můžeme překonat dvě desetiletí nedůvěry a vydat se novým směrem,“ napsal na twitteru Arega.

Mnohé Etiopany schůzka v Asmaře zaskočila. „Je to historické, rozbili skleněný strop,“ napsal na facebooku Etiopan Shewit Wudassie. „Zdá se mi to, nebo co?“ reagoval další z lidí Djphat Su.

Bleskové reformy

Dvaačtyřicetiletý Ahmed se úřadu ujal v dubnu a okamžitě začal prosazovat reformy. Rychlé přijetí mírové dohody byl jeden z jeho nejvýznamnějších i nejpřekvapivějších kroků. Premiér nechal také propustit vězněné novináře a členy opozice, otevírá státem řízenou ekonomiku a povolil odblokování mnoha webových stránek.

Afewerki krátce po Ahmedově přijetí mírového plánu vyslal do Addis Abeby první oficiální delegaci s úkolem připravit další kroky.

Etiopie je druhým nejlidnatějším státem v Africe a jednou z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa. Eritrea naopak patří k nejuzavřenějším zemím. Afewerki jí vládne od roku 1993, kdy byla vyhlášena nezávislost na Etiopii. Oba státy ale nadále pojí blízké kulturní vztahy. Z Eritreje pochází mnoho uprchlíků směřujících nyní do Evropy. Země má přísné podmínky odvodu do armády, které kritizují mnohé africké státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme